Diabetes 2.0: How are online platforms changing the game for type-one diabetes patients
Diyabet 2.0: Çevrimiçi platformlar tip 1 diyabet hastalari için oyunu nasil değiştiriyor
  1. Tez No: 884149
  2. Yazar: ECE DEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞENUR DAL TOKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tip 1 diyabet gibi kronik hastalıklar sürekli kontrol ve ilgi gerektirirler. Bu durum diyabet hastaları için belirsizliklere ve kaygıya yol açabilir ve ek destek sistemlerine ihtiyaç yaratabilir. Bu tez çevrimiçi Bu tez, Türkiye'deki çevrimiçi tip 1 diyabet topluluklarının sosyal destek, sağlık eşitliği ve e-Sağlık okuryazarlığı açısından rollerini incelemektedir. Topluluk üyeleri ve profesyonellerle yapılan nitel görüşmeler, bu toplulukların nasıl işlediğini anlamak için kullanılmaktadır. Bu toplulukların dinamiklerini anlamak için topluluk kurucuları ve üyeleri ile toplam 18 nitel görüşme gerçekleştirilmiştir. Sosyal desteğe ilişkin bulgular, araçsal desteğin Türkiye'de oldukça yaygın bir destek türü olduğunu göstermektedir. Sağlık adaleti konusunda, Türkiye'de Tip 1 diyabet topluluk üyeleri bu toplulukları aslında sağlık sistemi tarafından karşılanması gereken gerekli servislere erişmek için kullanmaktadırlar. Araştırma ayrıca e-sağlık okuryazarlığının değişen düzeylerinin üyelerin sağlık bilgilerini kullanma becerilerini nasıl etkilediğini araştırıp ve daha okur yazar üyelerin genellikle başkalarına yardım ettiğini ve yanlış bilgileri düzelttiğini ortaya koymakta. Kullanımlar ve doyumlar teorisi üzerinden yapılan bu çalışmada Türkiye'deki çevrimiçi tip 1 diyabet toplulukları içerisindeki iç içe geçmiş olan sosyal destek, sağlık eşitliği ve e-Sağlık okuryazarlığı bağlantısı vurgulanmaktadır. Bu çalışma,öne çıkan bir şekilde Türkiye'deki çevrimiçi tip 1 diyabet topluluklarının sağlık eşitsizliklerini azaltarak kapsayıcı bir alana yol açabileceğini; Bu bulgular ışığında sağlık destek sistemlerinin geliştirilmesi gerektiğini gözler önüne sermekte.
Özet (Çeviri)
Chronic diseases like type 1 diabetes (T1D) require constant management and attention. This creates uncertainties and anxieties for the patients and require additional supporting systems for patients. This thesis examines the roles of online T1D communities in Türkiye in relation to social support, health equity, and eHealth literacy. Qualitative interviews with community members and professionals are used to understand how these communities function. A total of 18 qualitative interviews were conducted with community builders and members to understand the dynamics of these communities. Regarding social support, findings show that instrumental support is a very common type of support in Türkiye. For health equity, members utilize online T1D communities in Türkiye to access necessary services that the healthcare system should provide. The research also investigates how varying levels of eHealth literacy affect members' abilities to use health information and reveals that more literate members often assist others and correct misinformation. Building on uses and gratifications as the main theoretical framework, the study underscores the intertwined link between social support, health equity, and eHealth literacy among different groups within online T1D communities in Türkiye. Significantly, this study indicates that online type one diabetes communities in Türkiye may lead to inclusive health by reducing health disparities; in light of this, healthcare support systems should be enhanced.