Suça sürüklenen çocukların algılanan anne-baba tutumları ile umut düzeylerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative examination of perceived parenting attitude and hope levels in juvenile delinquents
- Tez No: 884184
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı suça sürüklenen çocukların algılanan anne-baba tutumları ile umut düzeyleri arasındaki ilişkiyi karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışmanın örneklemini Konya' da yaşayan 15-18 yaş aralığındaki 141 suça sürüklenen çocuk ve ortaöğretime devam eden 397 suça sürüklenmemiş çocuk oluşturmaktadır. Çalışmada çocuklardan Sürekli Umut Ölçeği, Anne Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ) ve Kişisel Bilgi Formu doldurmaları istenmiştir. Bu amaç doğrultusunda SPSS 22 paket programı ile yapılan analizler, suça sürüklenen çocuklar ve suça sürüklenmeyen çocuklar arasında anlamlı farklılıklar olduğunu göstermektedir. Suça sürüklenen çocukların suça sürüklenmeyen çocuklara göre kontrol/denetleme alt boyutunun, kabul/ilgi alt boyutunun ve alternatif yollar düşüncesi alt boyutunun anlamlı olarak düşük olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the perceived parenting attitudes and levels of hope between delinquent and non-delinquent youth. The sample consists of 141 delinquent children aged 15-18 years living in Konya, and 397 non-delinquent children attending secondary education. In the study, participants were asked to complete the Trait Hope Scale, the Parental Attitude Scale (PAS), and Personal Information Form. Analyses conducted using the SPSS 22 software package revealed significant differences between delinquent and non-delinquent children. Findings indicate that delinquent children score significantly lower on the control/monitoring subscale, the acceptance/affection subscale, and the alternative pathways thinking subscale compared to their non-delinquent counterparts.