Giresun tombul fındığının coğrafi orijininin belirlenmesine yönelik spektroskopik ve kemometrik yöntemlerin geliştirilmesi
Development of spectroscopic and chemometric methods for determining the geographical origin of Giresun tombul hazelnut
- Tez No: 884183
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ARICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Çalışmanın amacı, farklı spektroskopik (FT-NIR, FT-IR, RAMAN, LF-NMR), kromatografik (GC, HPLC) ve fiziksel ölçümlerle elde edilen biyokimyasal ve fiziksel parametrelere ait verilerin kemometrik tekniklerle incelenerek Giresun Tombul Fındığının coğrafi kökeninin belirlenmesinde kullanılabilecek objektif test yöntemlerinin geliştirilmesidir. Belirlenen temel hedefe ulaşmak için Giresun Tombul Fındığı Coğrafi İşaret Bölgesi ve bu bölge dışındaki diğer fındık üretimi yapılan bölgelerden 2021 ve 2022 hasat sezonlarında toplam 118 fındık örneği analize alınmıştır. FT-NIR ve Raman sprektroskopisi sonuçları, fındık numunelerinin, spektroskopi tekniği ve numune türü (kabuk veya iç) fark etmeksizin, hasat sezonuna dayalı belirgin gruplaşma eğilimleri sergilediğini göstermiştir. FT-NIR ve Raman spektrumları kullanılarak fındık kabukları için oluşturulan PLS-DA(Kısmı En Küçük Kareler Diskriminant Analizi) modelleri, doğrulama numunelerinin sırasıyla %81,7 ve %88,3'ünü doğru bir şekilde tanımlamıştır. SVM-C (Support Vector Machine Classifier) modelleri ise sırasıyla %90,9 ve %86,3 oranında doğru tanımlama yapmıştır. FT-NIR ve Raman spektroskopisinin“Giresun Tombul”fındıklarının kabuk özelliklerine dayanarak coğrafi orijinini belirlemede başarılı ayrım modelleri oluşturma konusundaki etkinliğini göstermiştir. Bu spektroskopik teknikler fındık içleri üzerinde uygulandığında coğrafi orijini ayırt etmede aynı derecede etkili olmamıştır. Hasat sezonu farklılıklarının fındık yağının FT-NIR, Raman ve 1H LF-NMR spektrumları üzerinde bir etkisinin olduğu görülmekle birlikte, coğrafi orijin ve hasat tarihi açısından herhangi bir ayrışma ve gruplaşma etkisinin olmadığı belirlenmiştir. FT-IR analizleri sonuçları değerlendirildiğinde, fındık yağlarının FT-IR spektrumları açısından mevsimsel (hasat yılı), coğrafi orijin ve hasat gününe bağlı herhangi bir kümeleme eğilimi sergilememişlerdir. Fındık yağında yapılan analizler, yağ asitleri ve tokoferol bileşimlerinin coğrafi orijinden önemli ölçüde etkilendiği, özellikle oleik asit, doymuş yağ asitleri (SFA), tekli doymamış yağ asitleri (MUFA) ve α-tokoferol üzerinde belirgin etkiler gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the development of objective test methods for determining the geographical origin of Giresun Tombul hazelnuts by analyzing biochemical and physical parameters obtained through various spectroscopic (FT-NIR, FT-IR, RAMAN, LF-NMR), chromatographic (GC, HPLC), and physical measurements using chemometric techniques. To achieve this primary objective, a total of 118 hazelnut samples from the Giresun Tombul Hazelnut Protected Designation of Origin and other hazelnut-producing regions outside this area were analyzed during the 2021 and 2022 harvest seasons. The results of FT-NIR, Raman spectroscopy indicated that hazelnut samples exhibited distinct grouping tendencies based on the harvest season, regardless of the spectroscopic technique and sample type (shell or kernel). The PLS-DA models established using FT-NIR and Raman spectra for hazelnut shells correctly identified 81.7% and 88.3% of the validation samples, respectively, while the SVM-C models correctly identified 90.9% and 86.3%, respectively. FT-NIR and Raman spectroscopy demonstrated the effectiveness of forming successful discrimination models based on the shell characteristics for determining the geographical origin of Giresun Tombul hazelnuts. However, these spectroscopic techniques were not as effective when applied to hazelnut kernels for discriminating geographical origin. Although differences in harvest seasons were observed to have an impact on the FT-NIR, Raman and 1H LF-NMR spectra of the hazelnut oils, no significant effect was found in terms of geographical origin and harvest date. When evaluating the FT-IR analysis results, the hazelnut oil samples did not exhibit any clustering tendencies based on the season (harvest year), geographical origin, or harvest date according to their FT-IR spectra. The compositions of fatty acids and tocopherols were found to be significantly influenced by geographical origin, notably affecting oleic acid, saturated fatty acids (SFA), monounsaturated fatty acids (MUFA), and α-tocopherol.