Fonksiyonel derecelendirilmiş ortotrop tabakanın temas mekaniği
Contact mechanics of a functionally graded orthotropic layer
- Tez No: 884216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, sürtünme etkileri ihmal edilerek, rijit temele oturan fonksiyonel derecelendirilmiş (FD) ortotrop bir tabakanın sürekli temas problemi incelenmiştir. FD ortotrop tabakaya, üst yüzeyinden rijit bir panç aracılığıyla iletilen tekil bir yük uygulanmıştır. Çözümlerde, FD ortotrop tabakanın ağırlık etkileri de hesaba katılmıştır. Ortotropik malzeme parametrelerinin ve yoğunluğun tabaka yüksekliği doğrultusunda üstel olarak değiştiği varsayılmıştır. Problemin çözümünde, gerilme ve yer değiştirme ifadeleri elastisite teorisi ve integral dönüşüm tekniklerinden faydalanılarak türetilmiştir. Problemin sınır şartları kullanılarak bir singüler integral denklem elde edilmiştir. Gauss-Chebyshev integrasyon yöntemi yardımıyla, silindirik ve düz panç profilleri için integral denklem nümerik olarak çözülmüştür. Çalışma sonucunda panç altındaki temas gerilmeleri, temas uzunlukları, FD ortotrop tabaka ve rijit temel arasında ilk ayrılmayı meydana getiren kritik ayrılma yükü ve ilk ayrılmanın meydana geleceği kritik ayrılma noktası, FD ortotrop tabakada simetri ekseni boyunca oluşan normal gerilmeler ve simetri ekseni yakınında seçilen bir kesit boyunca oluşan kayma gerilmeleri, FD ortotrop tabakanın alt yüzeyinde x ekseni boyunca oluşan normal gerilmeler çeşitli parametrelere ve farklı ortotrop malzeme türlerine bağlı olarak boyutsuz şekilde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the continuous contact problem of a functionally graded (FG) orthotropic layer resting on a rigid foundation is investigated while neglecting frictional effects. A point load is applied to the FG orthotropic layer through a rigid punch from its top surface. The weight effects of the FG orthotropic layer are also considered in the solutions. Orthotropic material parameters and density are assumed to vary exponentially in the direction of the layer height. Stress and displacement expressions are derived using elasticity theory and integral transformation techniques. A singular integral equation is formulated based on the boundary conditions of the problem. This integral equation is numerically solved for cylindrical and flat punch profiles using the Gauss-Chebyshev integration method. The study's results include dimensionless contact stresses under the punch, contact lengths, the critical separation load, and the critical separation point where the first separation occurs between the FG orthotropic layer and the rigid foundation. Additionally, normal stresses along the symmetry axis in the FG orthotropic layer, shear stresses along a selected section near the symmetry axis, and normal stresses along the x-axis on the bottom surface of the FG orthotropic layer are obtained, depending on various parameters and different orthotropic material types.