Elastik ve ortotrop zımba ile yarım düzleme bastırılan ortotrop fonksiyonel derecelendirilmiş bir tabakada ayrılmalı temas probleminin sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
Finite element analysis of the receding contact problem in an orthotropic functionally graded layer pressed into a half-plane with elastic and orthotropic punch
  1. Tez No: 1013031
  2. Yazar: MOHAMED HASSAN ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PEMBE MERVE KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, fonksiyonel derecelendirilmiş (FD) ortotrop bir tabaka, ortotrop bir zımba ve yarı düzlemden oluşan sistemin sürtünmesiz geri çekilen temas problemi, Sonlu Elemanlar Yöntemi (SEY) kullanılarak incelenmiştir. Literatürde çok sayıda temas mekaniği problemi tekil integral denklemleri kullanılarak çözülmüştür. Bu çalışmalarda, matematiksel çözümü basitleştirmek amacıyla yükü aktaran zımba rijit kabul edilmiş ve zımbanın deformasyonları ihmal edilmiştir. Ancak zımbanın rijit kabul edilmesi idealize edilmiş bir durumdur ve gerçekte malzemeler yük altında deformasyona uğramaktadır. Bu nedenle hem temas gerilmelerinde ve temas uzunluklarında hem de sistemin genel davranışında bazı değişikliklerin meydana gelmesi beklenmektedir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, literatürde rijit zımba varsayımıyla elde edilen diğer sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Zımba rijitliğinin gerilme ve şekil değiştirme üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, elastik zımba durumu için elde edilen sonuçları ilgili literatüre kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the frictionless receding contact problem of a functionally graded (FG) orthotropic layer, orthotropic punch, and half-plane system was investigated using the finite element method (FEM). Numerous contact mechanics problems have been solved using singular integral equations in the literature. In these studies, to simplify the mathematical solution, the punch transferring the load was assumed to be rigid and its deformations were neglected. However, assuming the punch to be rigid is an idealized situation, and in reality, materials deform under load. As a result, some changes are expected in both the contact stresses and lengths, and the behavior of the entire system. The results obtained in this study were compared with other results obtained in the literature, assuming a rigid punch. The effect of punch stiffness on stress and strain was examined. The aim was to contribute the results obtained for the elastic punch case to the relevant literature.