Helıanthus annuus L. (ayçiçeği) arı poleninin bitkisel kökeni ve metabolomik analizler
Botanical origin and metabolomic analysis of Helianthus annuus L. (sunflower) bee pollen
- Tez No: 884234
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF CAN GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Arı ürünleri tüm dünyada ve ülkemizde gün geçtikçe daha popüler hale gelmektedir. Ayrıca, arıcılık ülkemizde ekonomik olarak da büyük önem taşımaktadır. Arı poleninin besin içeriği coğrafi köken, bitkisel köken, iklim şartları, toplanma ve depolanma koşulları gibi birçok faktörden etkilendiği için arı poleninin fizikokimyasal ve fitokimyasal karakterizasyonu önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Trakya bölgesinden toplanan monofloral ayçiçeği arı poleni ve polifloral arı poleni örneklerinin metabolomik profilinin belirlenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Bu tez kapsamında monofloral ayçiçeği poleni ve polifloral arı poleninin DNA barkodlama ve mikroskobi ile botanik orjini tespit edilerek, fizikokimyasal ve fitokimyasal analizlerle besin içeriği ve biyoaktif madde zenginlikleri karşılaştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda monofloral arı poleninin polifloral arı poleninden daha yüksek miktarda toplam karotenoid madde içerdiği tespit edilmiştir. Benzer şekilde LC-MS/MS sonuçlarına göre monofloral arı poleninin toplam fenolik madde miktarı polifloral arı poleninde yüksek bulunmuştur. Amino asitlerde ise her iki arı poleni türünde de en yüksek amino asit prolin olarak tespit edilmiştir ki bu durum arı poleninin taze olması ve doğru şekilde saklanmasının bir göstergesidir. Polifenol analizlerinde monofloral ayçiçeği poleninin çok yüksek oranda hiperosid içerdiği tespit edilmiştir. Mineral profili olarak da örnekler arasında anlamlı farklılıklar tespit edilememiş olup bor ve kalsiyum açısından monofloral ayçiçeği poleninin zengin olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar ülkemizde yüksek miktarda üretimi gerçekleştirilen ayçiçeği bitkisinin polenlerinin fonksiyonel gıda olarak tüketiminin mümkün olduğunu ve ülkemiz kaynaklarının daha fazla değerlendirilerek geleneksel tarımın yanı sıra ek fayda sağlanabilecek ürünlerinde üretilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Bee products are becoming more and more popular all over the world and in our country. In addition, beekeeping is of great economic importance in our country. Since the nutritional content of bee pollen is affected by many factors such as geographical origin, plant origin, climatic conditions, collection and storage conditions, physicochemical and phytochemical characterization of bee pollen becomes important. The aim of this study was to determine and compare the metabolomic profile of monofloral sunflower bee pollen and polyfloral bee pollen samples collected from Thrace region. Within the scope of this thesis, the botanical origin of monofloral sunflower pollen and polyfloral bee pollen was determined by DNA barcoding and microscopy, and their nutrient content and bioactive substance richness were compared by physicochemical and phytochemical analysis. As a result of the analyzes, it was determined that monofloral bee pollen contained higher amounts of total carotenoid substances than polyfloral bee pollen. Similarly, according to LC-MS/MS results, the total phenolic content of monofloral bee pollen was higher than that of polyfloral bee pollen. In amino acids, the highest amino acid in both bee pollen types was found to be proline, which is an indication that the bee pollen is fresh and stored properly. In polyphenol analysis, monofloral sunflower pollen was found to contain very high levels of hyperosides. In terms of mineral profile, no significant differences were found between the samples, but monofloral sunflower pollen was found to be rich in boron and calcium. The results obtained show that the pollen of the sunflower plant, which is produced in high amounts in our country, can be consumed as functional food and that the resources of our country can be further evaluated and products that can provide additional benefits can be produced in addition to traditional agriculture.