Erzurum'da ayçiçeği (hellianthus annus L.)'ni ziyaret eden arı (hymenoptera apoidera) türlerinin tesbiti ve bunların bağlamaya etkileri
  1. Tez No: 58070
  2. Yazar: ÖNDER ÇALMAŞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
I ÖZET 1995-1996 yıllarında sürdürülen bu çalışmada, Erzurum yöresinde ayçiçeği bitkisini ziyaret eden arı (Hymeııoptera: Apoidea) türlerinin tespit edilmesi ve değişik muamelelerin uygulanması ile bu arıların ayçiçeğinin tozlaşmasındaki etkileri saptanmaya çalışılmıştır. Böylece, arıların dane bağlama, yağ oranı, 1000 daııe ağırlığı ve dolu dane oranına etkileri araştırılmıştır. En fazla boş dane miktarı kafesler içerisine alınan arışız bitkilerden (834.44 adet/tabla) ve arışız torbalanan tablalardan (801.83 adet/tabla) elde edilmiştir. Boş dane ağırlığı yine en fazla arışız kafeslenen tablalardan (8.26 g/tabla) ye arışız torbalanan tablalardan (8.83 g/tabla) elde edilmiştir. En fazla dolu dane (1029.7 adet/tabla ve 58.4 g/tabla) açık tozlaşmaya maruz bırakılan tablalardan elde edilirken, en az dolu dane (273.7 adet/tabla ve 13.3 g/tabla) arışız kafeslenen tablalardan elde edilmiştir, %88.7'lik dolu dane bağlama oranı ile açıkta tozlanan tablalar ilk sırayı alırken, %81.9'luk oranla tabla başına 2 arı ile kafeslenen tablalar ikinci sırayı ve %26.1'lik değerle arışız kafeslenen tablalar son sırayı almıştır. Açıkta tozlanan tablalardan 1000 dane ağırlığı 52.2 g'lık olmasına karşın arışız tozlanan tablalarda bu değer 19.5 g olmuştur. Tabla boşluk çapında, en büyük boşlukla arışız kafeslenen tablalar (4.1 cm) ve arışız torbalanan tablalar (3.5cm) ilk sırada yer alırken, açıkta tozlanan tablalar (2.2cm) en küçük boşluk çapını oluşturmuş fakat aradaki fark istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Yağ oranına ait en büyük değer %36.4 ile açıkta tozlanan tablalardan elde edilirken, en düşük değer %30.4'lük oranla arışız kafeslenen tablalar ve %30.7'lik değerle arışız torbalanan tablalardan elde edilmiştir. 1995-1996 yıllarında 4 nolu araştırma sahası ve Pasinler'de bulunan ayçiçeğini ziyaret eden arıların familyaya ait 33 tür olarak tespit edilmiş olarak tespit edilmiş, ayçiçeğini en çok ziyaret eden arı türünün % 80-88'lik oranla Apis meîlifera L. olduğu, yabanarı türlerinin %12-20 civarında bulunduğu saptanmıştır. Pyrobombus incertus (Mor.), P, cuîlumanus apollineus (Skor.), Megabombus sylvarum daghestanicıts (Rad.), M. armeniacus Rad., M. ruderarius sirmdatilis (Rad.), Andrena Jlavipes Warn., Halictus quadricinctus (F.), H. morbillosus (K.R.), Megackile apicalis Spinola, M. anatolica (Reb.), M.lagapoda (L.) ve M. pilidens Alf gibi yabanarı türleri ayçiçeğini diğer türlerden daha fazla ziyaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Pollinator bees (Hym.; Apoidea) on sunflower ( Helianthus annuus L.) in Erzurum region and their effects on seed setting. this study was undertaxen to determine the pollinator bee species (Hym. : Apoidea) on sunflower (H. annuus) and their effects on pollination by different treatments, in Erzurum region during 1995-1996. In addition their effects on seed setting, oil ratio, the weight of 1000 seeds and the filled seed were investigated. Under caged and bagged head conditions without bees, the amount of hollowed seeds were 834.44 numbers/head and 801.8 num./head, while in the same conditions the weight of hollowed seeds were 8.26 g/head and 8.83 g/head. The amount and weight of filled seeds in natural contions were 1029.7 num./head and 58.4 g/head while in caged without bees were 273.7 num./head and 13.3 g/head. The ratio of seed setting were 88.7 % (in natural conditions), 81.9 % (under caged with two individuals of bee) and 26.1 % ( under caged without bees) respectively. The weight of 1000 seeds in natural conditions and without bee were 52.2 g and 19.5 g. The empty space diameter of head, under caged and bagged without bee, were 4. 1 cm and 3.5cm while in natural conditions was 2.2 cm. But the differeces between them was no significant staticticaly. The oil ratio were 36.4 % (in natural conditions), 30.4 % (under cagged without bee) and 30.7 % (bagged head without bee). 33 bee species belonging to 7 family visiting sunflower were determined. The highest number of bees visiting the heads was Apis mellifera L. (80-88 %). The wild bee species vi^ited^Mnflfflv&t^^lû^o^tatally^Atnorıg the wild bee species, Pyrobombus Incertus (Mor.), P. cullumanus apollineus (Skor.), Megabombus syharum dagkestanicus (Rad.), M. armeniacus Rad., M. ruderarius sinmlatilis (Rad.), Andrena flavipes Warncke, Halictus quadricinctus (F.), H. morbillosus (K.R.), Megachile apicalis Spinola, M. anatolica (Reb.), M. lagapoda (L.) and M. pilidens Alf visited sunflower more man other species.