Şeker pancarı atığından üretilen karboksimetil selülozun bijel üretiminde kullanımı
Use of carboxymethyl cellulose produced from sugar beet waste in bijel production
- Tez No: 884257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH KARASU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİCAN AKÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Şeker üretim proses atığı olan selülozdan üretilen Karboksimetil selüloz (CMC) gamı hidrofilik doğal bir gıda atığı polimeridir. Bu çalışmanın temel amacı şeker pancarı selülozu atığının (CMC), yüksek jelleşme özelliğinden faydalanarak farklı formülasyonlarda bijeller üretmek ve bu bijellerin gıdalarda katı yağ ikamesi olarak kullanılması ile CMC'nin geri kazanımının sağlanmasıdır. Bu amaçla %8, %10 ve %12 konsantrasyonlarında Karboksimetil selüloz (CMS) tabanlı hidrojeller ile %7,5 balmumu tabanlı ayçiçek yağı oleojeli hazırlanmış ve bu iki fazın 25:75, 50:50 ve 75:25 (H/O) oranlarında birleştirilmeleri ile 9 farklı formülasyonda bijeller elde edilmiştir. Elde edilen bu örneklerin dinamik reolojik analizi ile sıcaklık tarama testi, mikroskobik görüntüleme ve tekstür profil analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Carboxymethyl cellulose (CMC) gum, produced from sugar production process waste cellulose, is a hydrophilic natural food waste polymer. The main purpose of this study is to produce bijels in different formulations by taking advantage of the high gelling properties of sugar beet cellulose waste (CMC) and to ensure the recovery of CMC by using these bijels as an alternative to solid fat in foods. For this purpose, Carboxymethyl cellulose (CMS)-based hydrogels at 8%, 10% and 12% concentrations and 7.5% beeswax-based sunflower oil oleogel were prepared and by combining these two phases at 25:75, 50:50 and 75:25 (H/O) ratios, bigels in 9 different formulations were obtained. Dynamic rheological analysis, temperature screening test, microscopic imaging and texture profile analysis of these samples were performed.