Kaynaştırmaya hazırlık becerilerine ilişkin okul öncesi öğretmenlerinin görüşlerinin belirlenmesi
Determining the opinions of preschool teachers on inclusion preparation skills
- Tez No: 884279
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ODLUYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Erken Çocuklukta Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırmanın amacı resmi anasınıfları ve resmi bağımsız anaokullarında görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin kaynaştırmaya hazırlık becerilerine yönelik görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırmanın yöntemi ise nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışmasıdır. Araştırmanın amacı doğrultusunda yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış ve toplanan veriler betimsel olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın katılımcıları resmi anasınıfları ve resmi bağımsız anaokullarında çalışan 15 okul öncesi öğretmenidir. Okul öncesi öğretmenlerinin görüşlerine göre kaynaştırma ortamına yerleştirilecek olan özel gereksinimli çocuk (ÖGÇ)'lar kaynaştırmaya aileleri tarafından hazırlanmalı ve sahip olduğu beceriler yönünden değerlendirilmelidir. Öğretmenler, ÖGÇ'lerin okul öncesi dönemde okula başladıklarında tuvalet ihtiyacını karşılayabilme becerisine sahip olmasını beklerken; sahip olmasını bekledikleri beceriler en çok sosyal-duygusal beceri alanına ait becerilerdir. Öğretmenler, ÖGÇ'lerin ilköğretime geçişte kendini ifade edebilme becerisine sahip olması gerektiğini düşünürken; sahip olması gerektiğini düşündükleri beceriler en çok sosyal-duygusal beceri alanına ait becerilerdir. Öğretmenler, ÖGÇ'lerin okul öncesinde ve ilköğretimde kaynaştırma uygulamasından daha etkin bir şekilde fayda sağlayabilmeleri için okul, aile ve öğretmen iş birliği önerisinde bulunmuştur. Araştırmanın son kısmında araştırmacının uygulama ile ileriki araştırmalar için geliştirdiği öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the opinions of preschool teachers working in official kindergartens and official independent kindergartens regarding their preparation skills for inclusion. The method of the research is a case study, one of the qualitative research methods. In line with the purpose of the research, a semi-structured interview form was prepared and the collected data was analyzed descriptively. The participants of the research consist of 15 preschool teachers working in official kindergartens and official independent kindergartens. According to the opinions of preschool teachers children with special needs who will be placed in an inclusive environment should be prepared for inclusion by their families and evaluated in terms of the skills they have. Teachers expect children with special needs to have the ability to meet their toilet needs when they start school in the pre-school period and the skills they expect them to have are mostly skills related to social-emotional skills. Teachers think that children with special needs should have the ability to express themselves in the transition to primary education and the skills they think they should have are mostly skills related to social-emotional skills. Teachers suggested cooperation between schools, families and teachers so that children with special needs can benefit more effectively from inclusive education in pre-school and primary education. At the end of the research there are suggestions developed by the researcher for practice and future research.