Endüstri uygulamalarda kullanılan 3 fazlı motorun model tabanlı açık çevrim kontrolü
Model-based open loop control of 3-phase motor used in industrial applications
  1. Tez No: 884303
  2. Yazar: HAKAN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSU GÖREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde teknolojinin ve endüstrinin hızlı bir şekilde gelişmesiyle birlikte farklı taleplere ve isteklere bağlı olarak yeni öneriler ve çözümler üretilmektedir. Taleplerin ve isteklerin değişmesi ile üretimde ve tüketimde kullanılan motor tipleride çeşitlilikler göstermektedir. Doğru akım motorları karşımıza en çok sanayi ve endüstride ön plana çıkmaktadır. Sanayi ve endüstride gelişen teknoloji ile ortaya çıkan ihtiyaçlar göz önüne alındığında çağımızda motor kontrolleri farklı biçimlerde gerçekleşmektedir. Bu çalışmamızda da, doğru akım motorunun 3 faz eşdeğer transfer fonksiyonu kullanılarak Matlab&Simulink ortamında modellemesi yapılmıştır. BOOSTXL-3PhGaNInv değerlendirme modül kartı ve TI-C2000 serisi TMS320F28379D mikrodenetleyici kullanılarak endüstriyel sınıf NEMA 23 fırçasız, daimi mıknatıslı, döner motorun hız, tork ve konum kontrolü için tasarımlar gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda istenilen hız, tork ve konum elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the rapid development of technology and industry, new suggestions and solutions are produced depending on different demands and requests. As demands and demands change, the engine types used in production and consumption also vary. Direct current motors come to the fore most in industry and industry. Considering the needs arising from the developing technology in the industry, engine controls are carried out in different ways in our age. In this study, the direct current motor was modeled in the Matlab & Simulink environment using the 3-phase equivalent transfer function. Designs for the speed, torque and position control of an industrial grade NEMA 23 brushless, permanent magnet, rotary motor were realized using the BOOSTXL-3PhGaNInv evaluation module board and the TI-C2000 series TMS320F28379D microcontroller. As a result of the studies, the desired speed, torque and position were obtained.