Bazı otlak ayrığı (Agropyron cristatum) genotiplerinde tuzluluğun çimlenmeye etkilerinin belirlenmesi
Determination of salinity effects on germination of some crested wheatgrass (Agropyron cristatum) genotypes
- Tez No: 884302
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KENDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bitkilerde çimlenme oranı, çimlenme hızı, vegetatif ve generatif gelişim gibi süreçler üzerinde olumsuz etkiler yaratan tuzluluk, birçok kültür bitkisinin üretim aşamasında ciddi engeller teşkil etmektedir. Bu olumsuz etkilerin tuzluluk kaynaklı olduğunu belirlemek ve tuz oranı yüksek sulama suyu ile tuzlu toprak koşullarındaki etkilerini tespit etmek amacıyla yapılan bu çalışma, Otlak Ayrığı (Agropyron cristatum) genotipinde tuz yoğunluklarının çimlenme özellikleri üzerindeki etkilerini incelemek üzere laboratuvar ortamında gerçekleştirilmiştir. Tuzlu ortamlarda çimlenme testleri ve dayanıklılık ölçümleri, tesadüf parselleri deneme desenine göre, 24°C sabit sıcaklıkta çimlenme ve büyütme kabininde yapılmıştır. Bu çalışmada, tuz yoğunlukları 0, 5, 10 ve 20 dS/m olarak belirlenmiş ve bu yoğunluklardaki petri kaplarında çimlenen tohumlardan çıkan fidelerde sürgün boyu, sürgün kuru ağırlığı, kökçük yaş ağırlığı ve kökçük kuru ağırlığı, çimlenme hızı ve oranı, sürgün yaş ağırlığı ve kökçük boyu gibi parametreler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Salinity, which creates negative effects on processes such as germination rate, germination rate, vegetative and generative development in plants, poses serious obstacles in the production phase of many cultivated plants. This study, which was conducted to determine that these negative effects are caused by salinity and to determine the effects of high-salt irrigation water and saline soil conditions, was carried out in a laboratory environment to examine the effects of salt concentrations on germination characteristics in the Grassland Cleaver (Agropyron cristatum) genotype. Germination tests and durability measurements in saline environments were carried out in a germination and growth cabinet at a constant temperature of 24°C, according to a randomized plot trial design. In this study, salt concentrations were determined as 0, 5, 10 and 20 dS/m and parameters such as shoot length, shoot dry weight, rootlet fresh weight and rootlet dry weight, germination speed and rate, shoot fresh weight and rootlet length were compared in seedlings that emerged from seeds germinated in petri dishes at these concentrations.