Glokom cerrahisi uygulanan hastalarda ön kamera sıvısı TGF-B2 seviyeleri
  1. Tez No: 88435
  2. Yazar: ALTAN ATAKAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. V. NUSRET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Glokomlu hastaların ön kamara sıvısı ve göz dokularındaki TGF-P2 düzeylerini lesbit etmek amacıyla, Ç.Ü.T.F. Göz Hastalıkları ABD ?nda glokom cerrahisi uygulanan toplam 17 glokom hastasının 17 gözü çalışma kapsamına alındı. Hastalar mevcut risk faktörlerine göre refrakter ve açık açılı glokom olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kontrol grubunu ise başka bir göz patolojisi olmayıp, kataraktları sebebiyle katarakt cerrahisi uygulanan olgular oluşturdu. Tüm hastalardan, uygulanan cerrahi işlem sırasında aynı metodlarla ön kamara sıvısı ile konjonktiva, tenon ve trabekulum dokuları alındı. Tüm örneklerdeki TGF-P2 düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Humor Aqueous Levels of TGF-p2 in the Glaucoma Filtration Surgery applied Patients The 17 eyes of 17 patients which were diagnosed as primary and secondary glaucoma in the Çukurova University department of Ophthalmology, were included in this study. The humor aqueous and ocular tissue levels of TGF-P2 were detected by the same method of ELISA. The patients were subgrouped into the refractory and open angle glaucoma according to the presence of certain risk factors. The control group to whom primarily cataract extraction was applied, included patients with no ocular pathology other than their cataracts.