Şaşılıkta ekstraoküler kaslarda adenozin 5'-trifosfataz aktivitesi
- Tez No: 88436
- Danışmanlar: PROF. DR. Ö. FARUK KÖKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET ŞAŞILIKTA EKSTRAOKÜLER KASLARDA KALSİYUM ADENOZİN ö'-TRİFOSFATAZ AKTİVİTESİ Şaşılıkta, ekstraoküler kas zaafiyetinin hücre düzeyindeki nedenini inceleme amacıyla; horizontal kaslara rezeksiyon operasyonu yapılan 19 hastanın 20 gözünden rezeke edilen materyalde ve kontrol grubunda kalsiyum adenozin 5'-trifosfataz aktivitesine bakılmıştır. Hastalar, horizontal kaslarına müdahale planlanan gruptan seçilmiştir. Daha önce organ nakli için gözünü bağışlamış, ölüm nedeni belli, herhangi bir sistemik ya da göz hastalığı olmayan hastalar kontrol grubunu oluşturmuşlardır. Her iki gruba da aynı rezeksiyon tekniği uygulanmıştır. Enzim aktivitesi, Ca2+-ATPaz aktivitesi sırasında açığa çıkan inorganik fosfat (Pi) tesbiti ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CALCIUM ADENOSINE 5'-TRIPHOSPHATASE ACTIVITY IN THE EXTRAOCULAR MUSCLES OF PATIENTS WITH STRABISMUS In order to assess the cellular mechanism of the extraocular muscle insufficiency in strabismus ; calcium adenosine 5'-triphosphatase activity was evaluated in the resected extraocular muscles of 20 eyes of 19 patients with strabismus and of control group. Patients were selected from the group of horizontal muscle resection candidates. Materials of the control group were collected from the donated eyes of the dead that were otherwise healthy beforehand with a known death reason. Technique of resection were the same in both groups. Activity of the enzyme was measured by the free inorganic phosphate (Pi) level revealed by Ca2+-ATPase activity.