Hemen hemen kompleks metalik manifoldların bir çalışması
A study of almost complex metallic manifolds
- Tez No: 884362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA ESRA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konunun tarihi anlatısı ve çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde tez boyunca kullanılan temel tanım ve teoremler ifade edildi. Üçüncü bölümde, altın oran tanımlanıp, Riemann manifoldu üzerindeki altın yapı ve özellikleri ile birlikte örnekler verildi. Dördüncü bölümde metalik yapı ve metalik manifoldlar tanıtıldı. Beşinci bölüm tezin orjinal kısmını oluşturmaktadır. Bu bölümde hemen hemen kompleks metalik semi-Riemann manifoldların invaryant, semi-invaryant hiperyüzeyleri tanımlanıp, distribüsyonların integrallenebilirlik şartları, total umbilik semi-invaryant altmanifoldları ve bu tipteki altmanifoldların distribüsyonlarının total geodezik foliasyon tanımlama şartları incelendi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the historical narrative of the subject and discussions on previous studies are provided. The second chapter presents the fundamental definitions and theorems used throughout the thesis. The third chapter defines the golden ratio and provides examples along with its properties on Riemann manifolds. In the fourth chapter, metallic structures and metallic manifolds are introduced. Chapter five constitutes the original part of the thesis. In this chapter, the invariant and semi-invariant hypersurfaces of complex metallic semi-Riemann manifolds are defined, and the conditions for the integrability of distributions, the totally umbilical semi-invariant submanifolds, and the conditions for defining totally geodesic foliations of such submanifolds are examined.