Beliren yetişkinlerde kaygı ve belirsizliğe tahammülsüzlük ile spiritüel iyi oluş arasındaki ilişki
The relationship between anxiety, intolerance of uncertainty and spiritual well-being in emerging adulthood
- Tez No: 884368
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞENTEPE LOKMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırmanın amacı beliren yetişkinlik döneminde olan üniversite öğrencilerinin spiritüel iyi oluş, kaygı ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi benimsenerek ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 18-25 yaş aralığında bulunan 367'si kadın ve 179'u erkek, toplam 546 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde, Google Forms aracılığıyla oluşturulan anket formu Şubat 2024 tarihinde üniversite öğrencilerine uygulanmıştır. Ankette Kişisel Bilgi Formu, Sürekli Kaygı Ölçeği (SKÖ), Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ-12) ve Üç Boyutlu Spiritüel İyi Oluş Ölçeği (SİOÖ) kullanılmış, anket formuna öznel dindarlık algısı ve ibadet etme sıklıklarıyla ilgili sorular da eklenmiştir. Verilerin analizi SPSS 25.0 programıyla yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre demografik değişkenler ile sürekli kaygı, belirsizliğe tahammülsüzlük ve spiritüel iyi oluş arasındaki ilişkiye bakıldığında bazı anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Buna göre kadın katılımcıların erkek katılımcılara oranla spiritüel iyi oluş, sürekli kaygı ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri daha yüksek çıkmıştır. Gelir durumu düşük katılımcıların, gelir durumu yüksek katılımcılara oranla sürekli kaygı ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Katılımcıların spiritüel iyi oluş düzeyleri ile öznel dindarlık algısı ve ibadet etme sıklıkları arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda sosyal çevre, eğitim durumu, sınıf ve yaş değişkenleri ile sürekli kaygı, belirsizliğe tahammülsüzlük ve spiritüel iyi oluş düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Araştırmadan elde edilen bir diğer bulguya göre üniversite öğrencilerinin sürekli kaygı, belirsizliğe tahammülsüzlük ve spiritüel iyi oluş düzeyleri arasında negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Öğrencilerin spiritüel iyi oluş seviyesi arttıkça belirsizliğe tahammülsüzlük, ileriye yönelik kaygı, engelleyici kaygı ve sürekli kaygı düzeylerinin azaldığı görülmüştür. Ayrıca yapılan regresyon analizinde üniversite öğrencilerinin spiritüel iyi oluşlarının sürekli kaygılarını ve belirsizliğe tahammülsüzlüklerini negatif yönde, spiritüel iyi oluş alt boyutu olan anomi düzeylerinin ise belirsizliğe tahammülsüzlüğü ve alt boyutlarını (ileriye yönelik kaygı ve engelleyici kaygı) pozitif yönde yordadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between the spiritual well-being, anxiety and intolerance of uncertainty levels of university students in the emerging adulthood period. The quantitative research method was adopted in the study and the relational screening model was used. The sample of the study consists of a total of 546 university students, 367 female and 179 male, aged between 18-25. In the data collection process, the survey form created through Google Forms was applied to university students in February 2024. The Personal Information Form, Trait Anxiety Scale (TAS), Intolerance of Uncertainty Scale (ITS-12) and Three-Dimensional Spiritual Well-Being Scale (TSWS) were used in the survey, and questions about subjective perception of religiosity and frequency of worship were also added to the survey form. The data were analyzed with the SPSS 25.0 program. According to the findings obtained from the research, when the relationship between demographic variables and trait anxiety, intolerance of uncertainty and spiritual well-being was examined, some significant results were obtained. Accordingly, the spiritual well-being, trait anxiety and intolerance of uncertainty levels of female participants were higher than male participants. It was determined that the trait anxiety and intolerance of uncertainty levels of low-income participants were higher than the participants with high income. A positive relationship was found between the spiritual well-being levels of the participants and their subjective perception of religiosity and frequency of worship. As a result of the research, no significant relationship was found between the variables of social environment, education status, class and age and trait anxiety, intolerance of uncertainty and spiritual well-being levels. According to another finding obtained from the research, a negative relationship was found between the trait anxiety, intolerance of uncertainty and spiritual well-being levels of university students. It was observed that as the spiritual well-being level of the students increased, the intolerance of uncertainty, anticipatory anxiety, inhibitory anxiety and trait anxiety levels decreased. In addition, in the regression analysis, it was determined that the spiritual well-being of university students negatively predicted their trait anxiety and intolerance of uncertainty, while their anomie level, which is a sub-dimension of spiritual well-being, positively predicted intolerance of uncertainty and its sub-dimensions (anticipatory anxiety and inhibitory anxiety).