Kaygılı beliren yetişkinlerde belirsizliğe tahammülsüzlüğe bütünleştirici müdahale: Çift faktör modeli
Integrative intervention for intolerance of uncertainty in emerging adults with anxiety: Dual-factor model
  1. Tez No: 954056
  2. Yazar: PÜREM ALTIPARMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmanın amacı çift faktör (dual factor) modeli çerçevesinde araştırmacı tarafından geliştirilen; logoterapi ve varoluşçu analiz ile pozitif psikoloji (iyi oluş psikoterapisi) temelli bütünleştirici grup müdahalesinin, kaygı sorunu yaşayan beliren yetişkinlerde belirsizliğe tahammülsüzlük, flourishing ve kaygı üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma gerçek deneysel desen ile tasarlanmış; 2 (grup: deney, kontrol) × 3 (zaman: ön test, son test, izleme testi) düzeyinde karışık (split-pilot faktöriyel) desen kullanılarak yürütülmüştür. Logoterapi ve varoluşçu analiz ile pozitif psikolojiyle temellendirilen ve ilgili literatür doğrultusunda geliştirilen grup müdahalesi uzman görüşleri alınarak yapılandırılmış; programın uygulanabilirliği, olası ön etkilerini değerlendirmek amacıyla pilot uygulama gerçekleştirilmiştir. Pilot uygulama sonrası gerekli düzenlemeler yapılarak program son hâline getirilmiştir. Kaygı sorunu yaşayan beliren yetişkinlerden oluşan katılımcılar deney ve kontrol gruplarına seçkisiz olarak atanmıştır. Deney grubuna 12 oturumdan oluşan grup müdahale programı uygulanmış, kontrol grubuna herhangi bir müdahale uygulanmamıştır. Verileri toplamak amacıyla Belirsizliğe Tahammülsüzlük (BTÖ-12) Ölçeği, Flourishing Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde, normallik ve diğer varsayımların sağlandığı durumlarda Karışık Ölçümlerde İki Faktörlü ANOVA (Mixed ANOVA) kullanılmış, anlamlı farklılık durumunda Post Hoc testlere başvurulmuştur. Grup içi değerlendirmelerde Tekrarlı Ölçümlerde ANOVA (Repeated Measures ANOVA) kullanılmıştır. Varsayımların sağlanmadığı durumlarda ise uygun non-parametrik testlere başvurulmuştur. Yapılan analizler sonucunda, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçek puanlarının ölçüm zamanı, grup ve grup ile zaman etkileşimi açısından anlamlı biçimde farklılaştığı görülmüştür. Deney grubunun belirsizliğe tahammülsüzlük son test puanlarının ön test puanlarından anlamlı biçimde düşük olduğu ve bu etkinin izleme testinde de korunduğu bulunmuştur. Kontrol grubunun farklı zamanlardaki ölçümleri arasında anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Flourishing Ölçeği puanları açısından, zaman değişkenine göre anlamlı farklılık olduğu; ancak grupların genel puanı arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte, zaman ve grup etkileşiminin anlamlı bulunması, flourishing puanlarındaki değişimlerin grubun müdahale alıp almamasına göre anlamlı biçimde farklılaştığını göstermiştir. Araştırma sonuçları, deney grubunun flourishing puanları açısından son test puanlarının ön test puanlarından anlamlı biçimde yüksek olduğunu ve bu etkinin izleme testinde de sürdüğünü göstermektedir. Kontrol grubu açısından farklı zamanlardaki ölçümler arasında anlamlı farklılık olmadığı bulunmuştur. Kaygı puanları açısından araştırma sonuçları, deney grubunun farklı zamanlardaki ölçümleri arasında anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Deney grubunun son test puanlarının ön test puanlarından, izleme testi puanlarının da son test puanlarından anlamlı biçimde düşük olduğu bulunmuştur. Kontrol grubunda ise son testte artan kaygı puanlarının, izleme testinde anlamlı biçimde düşerek ön test düzeyine gerilediği görülmüştür. Gruplar arası karşılaştırmalara ilişkin sonuçlar, deney grubunun son test ve izleme testi kaygı puanlarının kontrol grubundan anlamlı biçimde düşük olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma sonuçları uygulanan müdahalenin etkili olduğunu göstermektedir. Araştırmanın bulguları önceki araştırmalar ve ilgili literatür temel alınarak yorumlanmış, tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of an integrative group intervention developed by the researcher within the framework of the dual-factor model and grounded in logotherapy and existential analysis as well as positive psychology, specifically well-being therapy, on intolerance of uncertainty, flourishing, and anxiety among emerging adults experiencing anxiety-related problems. The research was conducted using a true experimental design that compared experimental and control groups, structured as a 2 (group: experimental, control) × 3 (time: pre-test, post-test, follow-up) split-plot factorial (mixed) design. The group intervention program was developed in line with the relevant literature and structured based on expert feedback. A pilot implementation was carried out to assess the feasibility and potential preliminary effects of the program, after which necessary revisions were made and the final version was established. Participants, composed of emerging adults experiencing anxiety, were randomly assigned to experimental and control groups. The experimental group participated in a 12-session group intervention program developed within the framework of the Dual-Factor Model and grounded in logotherapy and positive psychology. The control group did not receive any intervention. Data were collected using the Intolerance of Uncertainty Scale (IUS-12), the Beck Anxiety Inventory, and the Flourishing Scale. For data analysis, a two-way mixed ANOVA was employed when the assumptions of normality and other parametric requirements were met, and post hoc tests were conducted in the case of significant differences. For within-group comparisons, repeated measures ANOVA was used. When the assumptions were not met, appropriate non-parametric tests were applied. The findings indicated that intolerance of uncertainty scores significantly differed across time and between groups. The significant time × group interaction revealed that the effectiveness of the intervention varied depending on both time and group. A significant reduction was observed in the experimental group's post-test scores compared to pre-test scores, and this reduction was maintained at follow-up. No significant difference was found between the measurements taken at different time points for the control group. In terms of the Flourishing Scale scores, a significant difference was observed across time; however, no significant difference was found between the overall scores of the groups. Nevertheless, the significant interaction effect between time and group indicated that the changes in flourishing scores differed depending on whether participants received the intervention. The results revealed that the post-test flourishing scores of the experimental group were significantly higher than their pre-test scores, and this effect was maintained at the follow-up assessment. For the control group, no significant differences were found between the measurements taken at different time points. Regarding anxiety scores, the results indicated that there were significant differences across the repeated measurements within the experimental group. Specifically, post-test scores were significantly lower than pre-test scores, and follow-up scores were significantly lower than post-test scores. In the control group, a significant decrease was observed only between the post-test and follow-up scores; however, when considering the pre-test and follow-up scores together, no overall significant change in anxiety levels was detected. Between-group comparisons revealed that the experimental group had significantly lower anxiety scores than the control group at both the post-test and follow-up measurements. These findings support the effectiveness of the intervention program. The results were interpreted and discussed in light of the relevant literature and previous research, and recommendations were provided.