Kumar oynama bozukluğu olan bireylerin dürtüsellik düzeylerinin karar verme stilleri, davranışsal inhibisyon sistemi ve davranışsal aktivasyon sistemi ile ilişkisi
The relationship between impulsivity levels of individuals with gambling disorders and their decision-making styles, behavioral inhibition system and behavioral activation system
  1. Tez No: 884369
  2. Yazar: AYŞE MİRZA DEMİRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kumar oynama bozukluğu olan bireylerin dürtüsellik düzeyleri ile davranışsal inhibisyon sistemi/davranışsal aktivasyon sistemi ve karar verme stilleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada; Demografik Bilgi Formu, Barratt Dürtüsellik Ölçeği, Davranışsal İnhibisyon Sistemi/Davranışsal Aktivasyon Sistemi (DİS/DAS) Ölçeği ve Karar Verme Stilleri Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma 18-65 yaş arasında kumar oynama bozukluğu için psikososyal tedaviye başvurmuş 87 kişi dahil edilmiştir. Bulgular: Değişkenler arasındaki ilişkiyi ele almak için korelasyon analizi yapılmıştır. Katılımcıların dürtüsellik düzeyi ile kendiliğinden karar verme, rasyonel karar verme, kaçınma karar verme stili arasında anlamlı ilişki bulunmuştur, bu ilişkilerin sırasıyla pozitif, negatif ve pozitif yönlü olduğu tespit edilmiştir. Kumar oynama bozukluğu olan bireylerin dürtüsellik düzeyleri ile sezgisel karar verme stili ve bağımlı karar verme stili arasında bir ilişki tespit edilememiştir. Katılımcıların dürtüsellik düzeyleri ile DAS-eğlence arayışı ve DAS-dürtü arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu; dürtüsellik düzeyi ile DİS arasında ise anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Kumar oynama bozukluğu olan bireylerin dürtüsellik düzeyleri ve DAS-ödüle duyarlılık arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Yapılan doğrusal regresyon analizi sonucunda dürtüsellik düzeyinin DİS, DAS-eğlence arayışı, DAS-dürtü, rasyonel karar verme stili, kaçınma karar verme stili ve kendiliğinden karar verme stilini yordadığı tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmada değişkenlerin bazı alt boyutlarının birbiri ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırma bulgularının literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationship between impulsivity levels of ındividuals with gambling disorders and their decision-making styles, behavioral inhibition system and behavioral activation system. Materials and Methods: In the research; Demographic Information Form, Barratt Impulsiveness Scale, Behavioral Inhibition System/Behavioral Activation System (BIS/BAS) Scale, and Decision-Making Styles Scale were utilized. The study included 87 individuals aged between 18 and 65 who applied to psychosocial treatment for gambling disorder. Results: Correlation analysis was conducted to examine the relationship between variables. Significant correlations were found between participants' impulsivity levels and spontaneous decision-making, rational decision-making, and avoidance decision-making styles, with these relationships being positive, negative, and positive, respectively. No relationship was found between impulsivity levels of individuals with gambling disorder and intuitive decision-making style or dependent decision-making style. Significant and positive correlations were found between participants' impulsivity levels and BAS-Fun Seeking and BAS-Impulsiveness, while a significant and negative correlation was found between impulsivity levels and BIS. However, no significant relationship was found between impulsivity levels of individuals with gambling disorder and BAS-Reward Responsiveness. Linear regression analysis revealed that impulsivity levels predicted BIS, BAS-Fun Seeking, BAS- Impulsiveness, rational decision-making style, avoidance decision-making style, and spontaneous decision-making style. Conclusion: In the study, it was determined that some subdimensions of the variables are related to each other. It is believed that the research findings will contribute to the literature.