Kamu personelinin siber güvenlik farkındalığının tespiti
Determination of cyber security awareness of public personnel
- Tez No: 884375
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH SERKAN KALELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, kamu personelinin siber güvenlik farkındalık düzeylerinin belirlenmesi ve bu alandaki pratik uygulamalarının değerlendirilmesidir. Araştırma, toplam 302 kamu personeli katılımcı ile yürütülmüş olup, Siber Güvenlik Ölçeği (SGÖ) kullanılarak altı farklı boyut (gizlilik, kontrol/sahiplik, bütünlük, gerçeklik, erişilebilirlik ve fayda) üzerinden bir analiz gerçekleştirilmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin analizi için IBM SPSS 28 ve AMOS 24 istatistik paket programından faydalanılmış ve veri seti üzerinde çeşitli istatistiksel testler uygulanmıştır. Araştırmanın güvenilirlik ve geçerlilik düzeyini artırmak amacıyla tanımlayıcı istatistikler yardımıyla frekans ve çapraz tablolar analizi yapılmış, kategorik parametreler için sayı ve yüzdelik değerler, sayısal değişkenler için ise ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler dikkate alınmıştır. Sayısal değişkenlerin dağılım özelliklerini değerlendirmek üzere normallik varsayımları çarpıklık ve basıklık değerleri ile incelenmiştir. Elde edilen bulgular, verilerin normal bir dağılım gösterdiğini ortaya koymuştur. Araştırma bulguları, kamu personelinin genel olarak siber güvenlik farkındalık düzeylerinin yeterli olduğunu, ancak fayda boyutunda daha fazla bilinçlendirme çalışmasına ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Katılımcıların büyük çoğunluğunun erkek ve 26-35 yaş aralığında olduğu tespit edilmiştir. Eğitim düzeyi olarak çoğunluğun lisans mezunu olduğu ve mesleki sürelerinin genellikle 6-10 yıl arasında değiştiği belirlenmiştir. Katılımcıların günlük internet kullanım süreleri incelendiğinde, yarısından fazlasının günde 3-4 saat internet kullandığı ve mobil bankacılık, e-devlet hizmetleri ve e-ticaret amaçlarıyla interneti yoğun olarak kullandığı görülmüştür. Cinsiyetin siber güvenlik davranışları üzerindeki etkisi incelendiğinde, erkek katılımcıların daha aktif bir şekilde siber güvenlik önlemleri aldığı ve bu konudaki eğitimlere daha sık katıldığı belirlenmiştir. Faktör analizi sonuçları, ölçeğin altı boyutlu yapısının veri seti ile uyumlu olduğunu ve öngörülen kuramsal altyapıyı doğru bir şekilde yansıttığını ortaya koymaktadır. Güvenirlilik analizlerinde Cronbach Alpha katsayısının arzu edilen düzeyde (0,7 ve üzeri) olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, kamu personelinin siber güvenlik farkındalık düzeylerinin genel olarak yeterli olduğu ancak belirli boyutlarda (özellikle fayda boyutu) daha fazla bilinçlendirme çalışmalarının yapılması gerektiği anlaşılmaktadır. Araştırma sonucunda, siber güvenlik eğitim programlarının ve politikalarının geliştirilmesine katkı sağlayarak, kamu personelinin siber güvenlik farkındalığını artırmaya yönelik stratejilerin oluşturulmasına yardımcı olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to determine the cyber security awareness levels of public personnel and to evaluate their practical applications in this field. The research was conducted with a total of 302 public personnel participants and an analysis was conducted on six different dimensions (confidentiality, control/ownership, integrity, authenticity, accessibility and utility) using the Cyber Security Scale (CSS). IBM SPSS 28 statistical package program was used to analyze the data obtained in the study and various statistical tests were applied on the data set. In order to increase the reliability and validity of the research, frequency and cross-tabular analysis were performed with the help of descriptive statistics, number and percentage values for categorical parameters, and mean, standard deviation, minimum and maximum values for numerical variables. In order to evaluate the distribution characteristics of the numerical variables, normality assumptions were examined with skewness and kurtosis values. The findings revealed that the data showed a normal distribution. The findings of the research show that the cyber security awareness levels of public personnel are generally sufficient, but more awareness-raising activities are needed in the benefit dimension. It was determined that the majority of the participants were male and between the ages of 26-35. In terms of education level, it was determined that the majority of the participants were bachelor's degree graduates and their professional periods generally ranged between 6-10 years. When the daily internet usage time of the participants was analyzed, it was seen that more than half of them use the internet 3-4 hours a day and use the internet intensively for mobile banking, e-government services and e-commerce purposes. When the effect of gender on cybersecurity behaviors was examined, it was found that male participants took cybersecurity measures more actively and participated in trainings on this subject more frequently. Factor analysis results reveal that the six-dimensional structure of the scale is compatible with the data set and accurately reflects the theoretical background. In the reliability analysis, it was determined that the Cronbach Alpha coefficient was at the desired level (0.7 and above). As a result, it is understood that the cyber security awareness levels of public personnel are generally sufficient, but more awareness-raising activities should be carried out in certain dimensions (especially the benefit dimension). As a result of the research, it is evaluated that it will contribute to the development of cyber security training programs and policies and will help to create strategies to increase the cyber security awareness of public personnel.