Bilgi işlemsel düşünme becerileriyle bütünleştirilmiş geri dönüşüm konusunun ortaokul öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerisine yönelik öz yeterlik algısına ve problem çözme becerilerine etkisi
The effect of recycling topic integrated with computational thinking skills on middle school students' self-efficacy perception for computational thinking skills and problem solving skills
- Tez No: 884374
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAMİ TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Son yıllarda teknolojideki ilerlemeler bilgisayar biliminin gelişimine büyük katkı sağlamıştır. Bu gelişmeler, sorunların çözümünde bilgisayarların kullanılmasını ve bu alandaki becerilerin önemini artırmıştır. Bu becerilerin en önemlilerinden biri bilgi işlemsel düşünmedir. Öğrencilerin K-12 seviyesinde hem akademik derslerde hem de bilgi işlemsel düşünme kavramlarında öğrenmelerini artırmak için bilgi işlemsel düşünmenin öğrenim etkinliklerine dahil edilmesi önem kazanmaktadır. Bu çalışma bilgi işlemsel düşünmenin fen bilimleri derslerinde kullanıma dair örnek sunmaktadır. Çalışmanın amacı“Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm”fen bilimleri konusu ile bütünleştirilen bilgi işlemsel düşünme destekli öğretimin yedinci sınıf öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerilerine yönelik öz yeterlik algıları ve problem çözme becerilerine etkisini belirlemektir. Ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılarak yürütülen çalışmanın uygulama aşaması İstanbul ili Güngören ilçesindeki bir devlet ortaokulunda tamamlanmıştır. Deney grubu öğrencilerine dijital araç kullanımını gerektirmeyen bilgi işlemsel düşünmeyle bütünleştirilmiş yapılandırmacı fen öğretimi uygulanmış; kontrol grubu öğrencilerine ise yapılandırmacı yaklaşım kullanılarak fen öğretimi uygulanmıştır. Sonuçlar, deney grubu öğrencilerinde uygulama öncesi ve sonrasında yalnızca bilgi işlemsel düşünme becerisinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Kontrol grubunda ise bilgi işlemsel düşünme ve problem çözme becerileri arasında ön test ve son test puanları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca, deney ve kontrol grubunun bilgi işlemsel düşünme ve problem çözme becerileri son test puanları arasında da anlamlı bir fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, advancements in technology have significantly contributed to the development of computer science. These advancements have increased the use of computers in problem-solving and underscored the importance of skills in this field. One of the most crucial skills is computational thinking. Integrating computational thinking into learning activities is becoming increasingly important to enhance students' learning in both academic subjects and the concepts of computational thinking at the K-12 level. This study presents an example of the use of computational thinking in science classes. The aim of the study is to determine the effect of computational thinking-supported instruction, integrated with the science topic“Household Waste and Recycling,”on seventh-grade students' self-efficacy perceptions and problem-solving skills related to computational thinking. A quasiexperimental design with pre-test and control groups was applied in two classes at a public middle school in the Güngören district of Istanbul. In the experimental group, constructivist science teaching integrated with computational thinking, which did not require the use of digital tools, was applied, while in the control group, the constructivist approach was used. As a result, only the computational thinking skills showed a statistically significant difference before and after the application in the experimental group. The pre-test and post-test scores of the control group's computational thinking and problem-solving skills did not show a statistically significant difference. Additionally, there was no significant difference between the post-test scores of the experimental and control groups in terms of computational thinking and problem-solving skills.