Şiddete yönelik tutumun erken dönem uyum bozucu şemalar ve duygu düzenleme güçlüğü ile ilişkisinin incelenmesi
The examination of the relationship between attitudes toward violence and early maladaptive schemas and difficulties in emotion regulation
- Tez No: 884433
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı şiddete yönelik tutum, erken dönem uyum bozucu şemalar ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkilerin tespit edilmesi ve erken dönem uyum bozucu şemalar ile şiddete yönelik tutum arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünün incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini 271'i kadın ve 141'i erkek olmak üzere 18-65 yaş arası 412 katılımcı oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri Katılımcı Bilgi Formu, Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği (ŞYTÖ), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form (DDGÖ-16) ve Young Şema Ölçeği-Kısa Form (YŞÖ-KF3) aracılığıyla elde edilmiştir. Şiddete yönelik tutum, uyum bozucu şemalar ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson Korelasyon Analizi yapılmış ve tüm değişkenlerin pozitif yönlü ve anlamlı ilişki gösterdiği görülmüştür. Duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünü incelerken aracı model, Process Makrosu yardımıyla test edilmiştir. Analiz sonucunda tüm şema alanlarıyla şiddete yönelik tutum arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün kısmi aracı rolü olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgular ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the relationships between attitudes toward violence, early maladaptive schemas, and difficulties in emotion regulation, and to examine the mediating role of difficulties in emotion regulation in the relationship between early maladaptive schemas and attitudes toward violence. The sample of the research consists of 412 participants aged between 18 and 65, including 271 women and 141 men. Data were obtained through the Participant Information Form, the Attitudes Toward Violence Scale (ATVS), the Difficulties in Emotion Regulation Scale-Short Form (DERS-16), and the Young Schema Questionnaire-Short Form (YSQ-SF3). Pearson Correlation Analysis was conducted to examine the relationships between attitudes toward violence, maladaptive schemas, and difficulties in emotion regulation, and it was found that all variables were positively and significantly correlated. To examine the mediating role of difficulties in emotion regulation, a mediation model was tested using the Process Macro. The analysis revealed that difficulties in emotion regulation had a partial mediating role in the relationship between all schema domains and attitudes toward violence. The findings of the study were discussed within the framework of the relevant literature.