Burdur ilinde kültür turizmi: Çekici faktörler ve engeller
Cultural tourism in Burdur province: Attractive factors and obstacle
  1. Tez No: 884492
  2. Yazar: UĞUR TOZKOPARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR TEMURÇİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 691
Özet
Bu araştırmada, Burdur ilinde kültür turizminin gelişmesini teşvik etmek amacıyla üç konu üzerinde durulmaktadır. Araştırmanın ilk amacı, Burdur ilinin kültür turizmi potansiyelini ortaya koymak için Burdur ilinde yer alan kültürel çekicilikler ile Burdur ilini kültür turizmi açısından çekici kılan faktörleri ele almaktır. Araştırmanın ikinci amacı ortaya konulan kültür turizmi potansiyelinin turizm alanında kullanılmasını engelleyen faktörleri tespit etmektir. Araştırmanın üçüncü amacı ise yapılan görüşmelerden ve saha çalışmalarından hareketle, Burdur ilinde yer alan kültürel miras değerlerinin sürdürülebilirliğini temel alan ve kırsal kalkınmayı destekleyen kültür turizminin gelişmesini teşvik edecek öneriler getirmektir. Araştırmanın verileri, Burdur ilinde turizm alanında faaliyet gösteren turizm paydaşları ile yapılan görüşmeler ile Burdur ili genelinde bulunan kültür varlıklarının yer aldığı alanlara yönelik 2022-2023 yılları içerisinde yapılan arazi çalışmalarından elde edilmiştir. Görüşme yolu ile elde edilen veriler, Burdur ilinde turizm alanında çalışan turizm paydaşları arasından amaçlı örneklem ve kartopu örnekleme yöntemi ile seçilen 61 turizm paydaşı ile 2022 yılı içinde, Mayıs ve Aralık ayları arasında yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. Elde edilen veriler, ilk olarak manuel olarak içerik analizine tabi tutulmuş ve daha sonra MAXQDA 2020 programına yüklenerek, bu program aracılığı ile kodlamalar gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonrasında Burdur ilinde kültür turizminin geliştirilmesi açısından ili çekici kılan özellikler ve kültür turizminin gelişmesini engelleyen faktörlere dair turizm paydaşlarının görüşleri ile ilgili ana temalar, alt temalar ve kodlar belirlenmiştir. Sonraki aşamada ise elde edilen bulgular, Hiyerarşik Kod Alt Kod Modeli aracılığı ile görselleştirilerek analiz edilmiştir. Araştırmada Burdur ilinin sahip olduğu somut ve somut olmayan kültürel miras zenginliği, coğrafi özellikleri ve doğal çekicilikleri gibi başlıca özelliklerin Burdur ilini kültür turizmi açısından çekici kıldığı ancak altyapı ve üstyapı yetersizlikleri, tanıtım ve pazarlama yetersizlikleri, kamusal-idari problemler, insan kaynağı yetersizlikleri, koruma problemleri, politika oluşturma ve planlama yetersizlikleri gibi engelleyici faktörler nedeniyle, bu potansiyelin turizme kazandırılamadığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulardan hareketle araştırmanın son aşamasında, kültür turizmi aracılığı ile Burdur ilinde kırsal kalkınmayı desteklemek, yerel halkı ve diğer turizm paydaşlarını sürece dahil etmek ve ildeki kültürel değerlerin korunması ile sürdürülebilirliğini sağlamaya yönelik öneriler getirilmiştir. Bu kapsamda kültürel ve doğal miras öğelerini bütüncül bir şekilde ele alan kültür rotası önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on three main issues to promote the development of cultural tourism in Burdur Province. The first aim of the research is to identify the cultural attractions in Burdur and the factors that make Burdur attractive for cultural tourism in order to reveal the cultural tourism potential of Burdur province. The second aim is to identify the factors that prevent the use of this cultural tourism potential. The third aim is to provide recommendations to promote the development of cultural tourism that supports rural development and ensures the sustainability of cultural heritage values in Burdur based on interviews and field studies. The data for this research was obtained through interviews with tourism stakeholders working in the tourism sector in Burdur, and through field studies conducted in 2022-2023 in areas containing cultural assets throughout Burdur. The data collected through interviews were collected from 61 tourism stakeholders, selected through purposive and snowball sampling methods, during interviews conducted between May and December 2022. The data were first subjected to manual content analysis and then coded using the MAXQDA 2020 program. Following the analyses, main themes, sub-themes and codes were determined regarding the views of tourism stakeholders on the characteristics that make the province attractive in terms of the development of cultural tourism in Burdur province and the factors that prevent the development of cultural tourism. The results were then visualised and analysed using the Hierarchical Code Sub-Code Model. The research revealed that the main features that make Burdur attractive for cultural tourism include its tangible and intangible cultural heritage, geographical features and natural attractions. However, factors such as inadequate infrastructure, insufficient promotion and marketing, public administration problems, lack of human resources, conservation issues, and deficiencies in policy-making and planning have prevented this potential from being fully exploited for tourism. Based on these findings, in the final stage of the research, suggestions were made to support rural development in Burdur province through cultural tourism, to include local people and other tourism stakeholders in the process, and to ensure the protection and sustainability of cultural values in the province. For this purpose, a cultural route has been proposed that addresses the tourism potential of the province in a holistic manner, where cultural and natural heritage elements are evaluated together.