Yönetişim-kalkınma ilişkisi: Bölgeler arası gelişme farklılıklarının analizi
Relationship between governance and development: Analysis of development differences among regions
  1. Tez No: 884493
  2. Yazar: SAMET ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yönetişim-kalkınma ilişkisi son dönemde siyaset bilimi, yönetim bilimi, iktisat ve ilişkili literatürde artan bir ilgiyle karşılaşmaktadır. Özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin politika tercihlerindeki yanlışlıkların kalkınmaya ket vurduğu görüşü yönetişim kurumlarının önemini ortaya çıkarmıştır. Küreselleşme olgusu ve Post-Washington Uzlaşısının genel kabul görmesiyle birlikte kalkınmayı teşvik edecek yönetişim kurumlarına standart bir çerçeve çizilmiştir. Oysa ki yönetişim yapısı, ilgili ülkenin/bölgenin tarihsel geçmişi, kültürü, inançları gibi içsel etkenler etrafında şekillenmektedir. Bu çalışmada, Post-Washington Uzlaşısının çerçevesini oluşturduğu ve uluslararası ekonomik örgütler eliyle de adeta bir kalkınma reçetesi olarak öne sürülen Küresel Standart Kurumların (KSK) var olup olmadığı araştırılmıştır. Bu bağlamda yönetişim-kalkınma ilişkisine ait kurumsal bileşenlerin bölgeler arasında nasıl farklılaştığı ve bu farklılaşmanın nedenleri de diğer araştırma konularıdır. Bütün bu soruların araştırıldığı ana materyal Heritage Vakfı'nın her yıl düzenli olarak yayımladığı Ekonomik Özgürlük Endeksi raporlarının Bölgesel Gelişmeler kısımlarıdır. Söz konusu doküman nitel analiz yöntemlerinden doküman analizi ile çözümlenmiş ve yönetişim kurumlarının kalkınma üzerindeki etkileri bölgeler özelinde analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, her bir bölge için kalkınmayı teşvik edecek standart kurumların olmadığını, her bir bölge için farklı kapsayıcı ve dışlayıcı kurumların öne çıktığını göstermektedir. Kapsayıcı yönetişim kurumlarının bireylerin ekonomik aktiviteye katılımını teşvik ederek, dışlayıcı kurumların ise bireyleri süreçlerin dışına iterek bölgesel kalkınma üzerinde farklılaşan etkiler gösterdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The governance-development relationship has recently encountered increasing interest in political science, management science, economics and related literature. The opinion that the policy mistakes of less developed and developing countries hinder development has particularly highlighted the importance of governance institutions. With the phenomenon of globalization and general acceptance of Post-Washington Consensus, a standard framework for governance institutions that promote development has been established. However, the structure of governance is shaped by internal factors such as the historical background, culture and beliefs of the relevant country/region. This study investigates whether there are Global Standard Institutions (GSIs), which are the framed by the Post-Washington Consensus and promoted as a development prescription by international economic organizations. In this context, another research topic is how the institutional components of the governance-development relationship differ between regions and the reasons for this differentiation. The main material investigating all these questions is the Regional Development sections of Economic Freedom Index reports published annually by the Heritage Foundation. The mentioned documents have been analyzed using the document analysis method, one of the qualitative analysis methods and the effects of governance institutions on development have been analyzed specifically for regions. The findings show that there are no standard institutions that promote development for each region; instead, different inclusive and extractive institutions stand out for each region. It has been understood that inclusive governance encourages individuals participation in economic activity, while extractive institutions push individuals out of the processes, showing varying effects on regional development.