Burdur yöresinde oynanan halk oyunları ve yöresel halk oyunları kıyafetleri
  1. Tez No: 101888
  2. Yazar: ŞENGÜL KAZAN KIRÇIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇETİN ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
m ÖZET Geçmiş toplumlara ve günümüz toplumlarına baktığımızda insanoğlu duygularını ifade etmek için hep bir yol bulmuştur. Duygulan bazen bir mağara duvarı ya da tuvalde resim olarak görürüz. Bazen de güzel bir nağme olarak duyarız. En ilkel kabileden en gelişmiş toplumlara kadar her toplulukta insanların duygularını ifade etme amacı ile dans ettiklerini de görürüz. Ritim eşliğinde oynanan görünüşte aynı olan danslar kıyafet, müzik ve oynama figürlerindeki benzerlikler ya da farklılıklarla karşımıza çıkar. Halk oyunlarına farklı isimler verilirken oynayanlara da farklı adlar verilmektedir. Bu tür farklılıklar ya da benzerliklere sebep olan etkenler çeşitlidir. Teke Yöresinde yer alan Burdur ilinde de halk oyunları en güzel ritimler ve figürler ile oynanmakta, doğanın en güzel renklerim taşıyan kıyafetler giyilmektedir. Her biri yaşanmış bir olaya dayanan ve bu olaylar üzerine söylenen türkülerin eşliğinde oynanan oyunlar, günümüzde hâlâ ilk günkü görkemi ile oynanmaya devam etmektedir. Halk oyunlarındaki figürlerin anlamlarını ve oynanan oyunların hikâyelerini bilmek, bireylerin geçmiş kültür birikimleTİni daha iyi tanımalarını sağlar. Dil, din, ırk ve kültür birliktelikleri bireyleri biraraya getirip millet olma özelliklerini kazandırır. Burdur ilmi çeşitli yönleri ile tanıyıp, oynanan oyunlarla giyilen kıyafetleri incelemek Burdur ilindeki halk oyunları hakkında daha da bilgi sahibi olmamızı sağlayacaktır. İşte bu amaçla Burdur yöresi genel özellikleri ile tanıtılmaya çalışılarak Burdur yöresinde oynanan halk oyunları, özellikleri, figürlerin anlamlan ve kıyafetleri incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca yörede yaşamış ve ismini oyunlara vermiş olan Zeybeklerin de yöre insanı için önemi büyüktür. Zeybekler genel hatları ile tanıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT When we look at the previous societies and today's community, we see that human being has always found a way to express his feelings. Sometimes we see the feelings as a picture on a cave wall or canvas and sometimes hear them as a nice tune. From the most primitive tribe to the most advanced societies. We see that peoplehave danced to express their feelings. The dances which are performed by a rhythm and which are the same in appearance show themselves tous with their similarities or differences in costume, music and performance. While folk dances are named differently, performers are also given different names. The factors which cause such differences or similarities are various. İn Burdur, which is in the Teke Region, folk dances are being performed with the most beautiful rhythms and figures, costumes that bear the most beautiful colours of nature are being worn. Knowing the meanings of the figures of the dances and the stories of them makes sure for individvals to recognize their cultural experience. The language, religion and cultural together ness gathers individuals and makes them gain their characteristics of a nation. Knowing the town of Burdur with it's various aspects, examing the costumes worn and the dances performed will make sure for us to have more information about the folk dancesin the town of Burdur. For that reason, in this study the folk dances performed in the region of Burdur, the characteristics of them, the meanings of the figures, and costumes were tried to be examined by trying to make known the region of Burdur with its general characteristics. Besides, the“Zeybek”who lived in the region and who gave their names to the dances are of great importance to the people of the region. In this study, we also tried to make known the zeybeks from a general point of view.