Çevresel grafik tasarım ve yönlendirme sistemleri üzerine bir inceleme: Bağdat ve İstanbul havalimanlarının karşılaştırması
A study on environmental graphic design and guidance systems: Comparison of Baghdad and İstanbul airports
- Tez No: 884495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ŞAHİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çevresel grafik tasarım (environmental graphic design- EGD), yolbulma (wayfinding systems) ve yönlendirme (navigation systems) sistemlerinin kullanımı, bireylerin kamusal çevrede ve mekanlarda kaybolmadan, stressiz ve sorunsuz dolaşmalarını ve seyahat etmelerini sağlamak açısından neredeyse bir zorunluluktur. Özellikle kalabalık insan gruplarının sürekli bir akış halinde olduğu ulaşım merkezlerinde seyahat eden yolcular, yollarını kolaylıkla bulabilmeleri için yönlendirme sistem ve işaretlerine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, çevresel grafik tasarım sistemlerinin, nitelik ve yeterlik düzeylerinin kamusal mekanlardaki yönlendirme süreçlerinde oynadığı rolün incelenmesi, bu alanda mevcut durumun anlaşılması ve daha verimli rehberlik sistemlerinin geliştirilmesi adına önemlidir. Bu araştırma kapsamında Bağdat ve İstanbul Havalimanlarında kullanılan çevresel grafikler ve yolbulma sistemleri karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu çalışma ışığında tespit edilmiş olan kritelerin ve yeterlik düzeylerinin, alanda iş gören araştırmacılara, yolcu odaklı havalimanı ortamlarının geliştirilmesi sürecine dahil olan havalimanı yetkililerine, tasarımcılara ve diğer paydaşlara ufuk açıcı, yenilikçi ve gelecekçi bir kaynak niteliği sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of environmental graphic design (EGD), wayfinding systems and navigation systems is almost a necessity to enable individuals to navigate and travel stress-free and problem-free, without getting lost in public environments and places. Passengers traveling especially in transportation centers where crowded groups of people are in constant flow, need guidance systems and signs to find their way easily. Therefore, examining the role of environmental graphic design systems, qualifications and competence levels in the guidance processes in public spaces is important in order to understand the current situation in this field and to develop more efficient guidance systems. Within the scope of this research, environmental graphics and wayfinding systems used in Baghdad and Istanbul Internatiomal Airports were comparatively examined and evaluated. The criteria and proficiency levels determined in the light of this study are intended to provide a stimulating, innovative and futuristic resource for researchers working in the field, airport authorities, designers and other stakeholders involved in the development of passenger-oriented airport environments.