Türkoloji tarihinde Ahmet Temir
Ahmet Temir in the history of Turkology
- Tez No: 884494
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Türkoloji'nin bir bilim dalı olarak ortaya çıkmasıyla beraber üzerinde çalışmalar yapan birçok bilim insanı olmuştur. Bunlardan biri de merhum Türkolog Prof. Dr. Ahmet TEMİR'dir. Bu tezde; onun hayatı, aldığı eğitim, eğitimi sonrasında hangi kurumlarda çalıştığı ve çalışmalarında hangi konuları işlediği ele alınmıştır. Öncelikle Temir'in biyografisine yer verilmiş, sonrasında Temir'den önce Türkoloji'nin durumu ve Temir çevresinde gelişen Türkoloji'nin durumu aktarılmıştır. Son olarak eserlerinin konu ve içeriklerinin açıklaması yapılmıştır. Temir'in, Türkiye'deki ilk Moğolca çalışan kişi olması oldukça önemlidir. Temir yalnızca Mongolistik ile sınırlı kalmamış; Eski Türkçe, dil tartışmaları, biyografi, çeviri, Altayistik, Tatar dili ve coğrafyası hakkında kaleme aldığı yazılar da mühimdir ve ayrı ayrı ele alınmıştır. Bu çalışmalara dair özet bilgiler verilmiş ve açıklama yapılarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the emergence of Turkology as a branch of science, there have been many scientists working on it. One of them is the late Turkologist Prof. Dr. Ahmet TEMİR. In this thesis, his life, the education he received, the institutions he worked in after his education and the subjects he covered in his studies are discussed. First of all, Temir's biography was included, and then the status of Turcology before Temir and the status of Turcology developed around Temir were conveyed. Finally, the subject and content of his works were explained. It is very important that Temir is the first Mongolian working person in Turkey. Temir is not only limited to Mongolistics; his writings on Old Turkish, language discussions, biography, translation, Altayistik, Tatar language and geography are also important and discussed separately. Summary information about these studies was given and presented with an explanation.