Ekonomik küreselleşmenin ve yenilenebilir enerji tüketiminin ekonomik büyüme üzerinde etkisi: Türkiye analizi 1990-2020
The impact of economic globalization and renewable energy consumption on economic growth: Türkiye analysis 1990-2020
  1. Tez No: 884499
  2. Yazar: AYSİMA SARIİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENNUR SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin enerji ihtiyacı artarak devam etmektedir. Ülke ekonomilerinin gelişmesinde, kalkınmasında, üretimin arttırılmasında, maliyetlerin azaltılmasında ihtiyaç duyulan en önemli araçlardan bir tanesi de enerjidir. Ayrıca son dönemlerde artış göstererek devam eden küresel ısınma, iklim değişikliği ülkelerin enerji alanındaki tedbirlerini, politikalarını değiştirmektedir. Enerji de kaynak çeşitliliği ile yenilenebilir enerji kullanımı da artış göstermektedir. Aynı zamanda ekonomik küreselleşmenin yaşandığı Dünya'da ülkelerin birbirlerine entegre olduğu süreç yaşanmaktadır. Ekonomik büyümeyi etkileyen birden fazla değişken bulunmaktadır Bu çalışmanın amacı da ekonomik küreselleşme, yenilenebilir enerji tüketimi ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Türkiye'nin 1990-2020 dönemini kapsayan ekonomik küreselleşme, yenilenebilir enerji tüketimi ve ekonomik büyüme yıllık verileri kullanılarak Toda-Yamamoto nedensellik analizi uygulanmıştır. Testin sonucuna göre ekonomik büyümeden ekonomik küreselleşmeye doğru tek yönlü nedensellik olduğu tespit edilmiştir. Diğer değişkenler arasında herhangi bir nedensellik ilişkisi tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The energy needs of developed and developing countries continue to increase. One of the most important tools needed in the development, development, increase of production and reduction of costs of the economies of the country is energy. In addition, global warming, which has been increasing in recent times, changes the policies and measures of the countries in the energy field. Energy also increases with resource diversity and use of renewable energy. At the same time, in the world where economic globalization is experienced, there is a process in which countries are integrated into each other. There are multiple variables that affect economic growth The aim of this study is to determine the relationship between economic globalization, renewable energy consumption and economic growth. Toda-Yamamoto causality analysis was applied using annual data on economic globalization, renewable energy consumption and economic growth covering the period 1990-2020 of Turkey. According to the results of the test, it has been determined that there is one-way causality from economic growth to economic globalization. No causal relationship has been identified among other variables.