Yeşil ekonomi ve istihdam ilişkisi: Türkiye üzerine bir ekonometrik analiz
Green economy and employment relationship: An econometric analysis on Türkiye
  1. Tez No: 884500
  2. Yazar: DUYGU DOKSANYEDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYTUN MEÇİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yeşil ekonomi kavramı ekolojik dengedeki değişimin farkındalığı ile birlikte popülerliği her geçen gün daha fazla artan bir kavramdır. Bu kavram temelinde ekolojik kıtlıkların ve çevresel risklerin azaltılması, yeşil istihdam alanlarının genişletilmesi, toplumsal refahın artırılması ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasını içermektedir. Yeşil ekonomik düzene geçişin başlıca hedefleri yeni istihdam alanlarının yaratılması, karbon bağımlılığının azaltılarak yerine temiz enerjinin getirilmesi ve sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde yoksulluğun azaltılması olarak ifade edilmektedir. Türkiye yeşil istihdam potansiyelinin başta yenilenebilir enerji olmak üzere yüksek düzeyde olduğu bir ülkedir. Günümüzde bu mevcut potansiyelin belirli bir bölümü kullanılıyor olsa da tam kullanıma geçiş için Türkiye'nin önünde uzun bir yol olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu Çalışmanın temel amacı Türkiye'de yeşil ekonomi ve istihdam arasındaki ilişkinin tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda Toda-Yamamoto nedensellik yöntemi ile Türkiye'nin 1990-2020 yıllarına ait kişi başına yurt içi hasıla, karbon emisyonları ve istihdam oranı verileri ele alınarak bu değişkenler arasındaki ilişki tespit edilmiştir. Bu değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisinin tespiti aşamasında ilk adım olarak Genişletilmiş Dickey Fuller ve Phillips-Perron birim kök testleri ile durağanlık sınaması gerçekleştirilmiştir. Analiz kapsamında Toda-Yamamoto Nedensellik Testi uygulanılarak istihdam oranından karbon emisyonuna doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuç gelişmekte olan Türkiye'deki istihdam artışının özellikle karbon emisyonlarına sebebiyet veren enerji yoğun sanayi sektöründe yoğunlaşmış olduğunu destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The green economy is a concept that is becoming more and more popular with the awareness of the change in the ecological balance. This concept is based on reducing ecological scarcity and environmental risks, expanding green employment opportunities, increasing social welfare, and ensuring sustainable development. The main objectives of the transition to a green economic order are the creation of new employment opportunities, reducing carbon dependency and replacing it with clean energy, and reducing poverty within the framework of sustainable development. Türkiye is a country with a high level of green employment potential, particularly in renewable energy. Although a certain part of this potential is being utilized today, it would not be wrong to say that Türkiye still has a long way to go before full utilization. The main objective of this study is to determine the relationship between the green economy and employment in Türkiye. For this purpose, the Toda-Yamamoto causality method is used to determine the relationship between these variables by taking Türkiye's domestic product per capita, carbon emissions, and employment rate data for the years 1990-2020. As a first step in the determination of the causality relationship between these variables, the stationarity test was performed with the Extended Dickey-Fuller and Phillips-Perron unit root tests. In the analysis, the Toda-Yamamoto Causality Test is applied, and it is concluded that there is a unidirectional causality relationship from employment rate to carbon emissions. This result supports the fact that employment growth in developing Türkiye is concentrated in the energy-intensive industrial sector, which causes carbon emissions.