Cemil Meriç'in Mağaradakiler ve Işık Doğudan Gelir eserlerindeki cümle bağlayıcıları
Sentence connectors in Cemil Meriç's works Those in the Cave and The Light Comes from the East
- Tez No: 884503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAŞİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Cemil Meriç'in Mağaradakiler ve Işık Doğudan Gelir eserlerindeki cümlelerin tahlilleri yapılmış ve cümle birleştirme yöntemlerini hangi bağlaçlarla (ve, veya, ama, hem…hem, ya…ya, çünkü, hem…hem, ya…ya…, yahut, veya, acaba, artık, ne var ki, başka bir deyişle, demek ki, diyelim ki, bunun üzerine, bununla beraber, cihanşümul özüyle, ne…ne…ne…, nitekim, malum ola ki, bunun içindir ki, ilk defa olarak, veya…veya…veya…, ne ise, de…de…, yalnız değil, ile…de…, bir yanıyla, bir değil birçok, yahut da, ya yahut, şu veya bu, belki …ama böylece, yine de, bir yandan…, ve…veya, çünkü…ve, ama… kısmen de, ama… sonra, ama…yani, gerçi…ama, çünkü…hem, oysa…ve, fakat…ve, fakat…veya, öylesine…öylesine, yalnız…değil, ve… yalnız, oysa… ama, ama…belki, ama…değil, ama…yalnız, sonra…ne ne, ama yine de…ve noktalama işaretleri) yaptığı ortaya koyulmuştur.. Cemil Meriç bu eserlerinde hangi cümle bağlayıcılarını kullanmış, ne kadar sıklıkla ve cümlenin hangi bölümünde kullanmış bunlar sınıflandırılıp tabloya dökülmüştür. Meriç'in bu eserlerinde bu kelimelerin toplam da kaç defa kullandığı hakkında bilgi verilmiştir. Cümleleri birleştirirken hangi kelimelerden, hangi noktalama işaretlerinden yararlandığı incelenmiştir. Ama bağlacını tek biçimde kullanmamış, ama ile yani, de, yine de, sonra, kısmen de, belki, oysa, yalnız, değil, belki, gerçi, yani, sonra, kısmen de, belki, bağlaçlarıyla birleştirip kullanmıştır. Tezin giriş bölümünde şairin kişiliği, hayatı, üslubu hakkında kısa bir bilgi verilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada Meriç'in kitaplarında ki cümle birleştirme yöntemleri ele alınmış, bunları nasıl kullandığı incelenmiştir. Elde ettiğimiz veriler ortaya konmuştur. ANAHTAR KELİMELER Cemil Meriç, Bağlayıcı, Bağlaç, Noktalama işaretleri
Özet (Çeviri)
In this study, sentence analyzes in Cemil Meriç's books Mağaradakiler and Işık Doğudan Gelir made and sentence combining methods were used to determine which words (and, or, but, hem…hem, either…ya, because, both…hem, either…either…, or, or, I wonder, anymore, however, in other words, that is, let's say, on top of that, however, with the essence of the world, neither…what…what…, as a matter of fact, as it is known, for the first time, or…or…or…, whatever, also…say…, not alone, with…also…, on the one hand, not one but many, or also, either or, this or that, maybe…but thus, still, on the one hand…, and…or, because…and, but…partly, but… then, but…so although…but, because…also, whereas…and, but…and, but…or, so… so, only…not, and…only, whereas…but, but…maybe, but…not, but…only, then…neither, but still…and punctuation marks) reveal that it is done. Which sentence combining words Cemil Meriç used in these books and how often he used them are revealed. In these books of Meriç, information is given about the total number of times these words are used. In these reviews, Meriç's books were read carefully and his other poems were also reviewed. It was examined which words and punctuation marks he used when combining sentences. But he did not use the conjunction only in a single way, he used it by combining it with the conjunctions but, that is, then, partially, maybe, although, only, not, maybe, although, so, then, partially, perhaps. In the introduction part of the thesis, brief information about the poet's personality, life and style is given. As a result, in this study, the sentence combining methods in Meriç's books were discussed and how he used them was examined. The data we obtained are presented. KEY WORDS Cemil Meriç, Binding, Conjunction, Punctuation marks