Türkçe dilbilgisi alanyazınında çokterimlilik sorunu: Terim sözlükleri örneği
The problem of polyonymy in the literature of Turkish grammar: The example of term dictionaries
  1. Tez No: 884502
  2. Yazar: HATİCE ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU KAMACI GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma, Türkçe dilbilgisi ve dilbilim terminolojisinde çokterimlilik sorununu terim sözlükleri bağlamında ele almayı amaçlamaktadır. Dilbilim terminolojisindeki çokterimlilik, aynı kavramın farklı terimlerle ifade edilmesi veya aynı terimin farklı anlamlarda kullanılması durumudur. Bu durum, dilbilimsel araştırmaların ve akademik iletişimin tutarlılığını olumsuz yönde etkilemektedir. Çalışmada, 1949'dan günümüze kadar yayımlanan on farklı dilbilgisi/dilbilim terimleri sözlüğünün çokterimlilik görünümleri tespit edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, Türkçe dilbilgisi ve dilbilim terminolojisinde terimlerde standardizasyonunun sağlanamadığı ve bu durumun terim karışıklığına yol açtığı görülmüştür. Terimlerin farklı anlam ve kullanımlarının bulunması, bilimsel iletişimde ve akademik çalışmalarda belirsizliklere neden olmaktadır. Bu çalışmanın bulguları, dilbilim terminolojisindeki çokterimlilik sorununun çözümü için terimlerin daha tutarlı ve standart bir şekilde tanımlanması gerektiğini göstermektedir. Türk Dil Kurumu ve ilgili akademik kurumlar, ortak bir terminoloji üzerinde uzlaşmalı ve terim sözlüklerinde güncelleme sağlanmalıdır. Ayrıca, terimlerin oluşturulmasında ve tanımlanmasında daha katılımcı ve disiplinlerarası bir yaklaşım benimsenmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to address the problem of polyonymy in Turkish grammar and linguistics terminology in the context of term dictionaries. Polyonymy in linguistic terminology is the situation where the same concept is expressed by different terms or the same term is used in different meanings. This situation negatively affects the consistency of linguistic research and academic communication. In this study, the polyonymy appearances of ten different dictionaries of grammar and linguistics terms published from 1949 to the present day were analysed. As a result of the analyses, it was seen that the standardization of terms in Turkish grammar and linguistics terminology has not been achieved and this situation has led to term confusion. The existence of different meanings and uses of terms causes uncertainties in scientific communication and academic studies. The findings of this study show that in order to solve the problem of polyonymy in linguistic terminology, terms should be defined in a more consistent and standard way. The Turkish Language Institution and related academic institutions should agree on a common terminology and the dictionaries should be updated. Moreover, a more participatory and interdisciplinary approach should be adopted in the creation and definition of terms.