Video sıkıştırmada çoklu hareket vektörlerinin kullanılması
Use of multiple motion vectors in video compression
  1. Tez No: 884535
  2. Yazar: ÇAĞRI KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL SEKE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon - Sinyal İşleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son zamanlarda teknolojide meydana gelen değişim ve gelişimlerle beraber video sıkıştırma işlemlerinde farklı standart ve algoritmaların kullanım ihtiyacı artmıştır. Bu nedenle video sıkıştırma işlemlerinde çoklu hareket vektörlerinin kullanılmasındaki temel amaç; çerçeveler arası yapılacak olan hareket kestirimi sürecinde orijinal bloğa en benzer olan bloğu oluşturmaktır. Kullanılan bu yöntem, kodlayıcı (encoder) tarafındaki birden fazla (çoklu) referans bloklarının ağırlıklarını hesaplamak amacıyla ek karmaşıklık (hesaplama) ve hareket vektörlerinin gönderilmesi için ekstra bit kullanılmasını gerektirse de özellikle karmaşık ve ayrıntılı sahnelerde birden fazla referans blok kullanılması daha doğru hareket tahminleri sağlayarak hareket bulanıklığını azaltabilir, kaliteli görüntüler elde edilmesine imkan sunabilir. Doktora tez çalışmasında, en küçük kareler yöntemi (least squares) ile çoklu hareket vektörlerinin ağırlıklarının hesaplanmasında farklı testler uygulanmıştır. Bu testler üç ana noktada toplanmış olup; birinci nokta her bir ağırlığın en küçük kareler yöntemi ile hesaplanması, ikinci nokta ağırlıklardan birinin sabit tutulup kalan ağırlıkların hesaplanması, üçüncü nokta ise hesaplanmış olan ağırlıklar kümesinde K-means algoritması ile öbekleme (gruplama) yaparak ağırlık setlerinin bulunmasını içermektedir. Yapılan uygulamalar, video sıkıştırmada çoklu hareket vektörlerinin kullanımının video görüntü kalitesinde artış gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
With the recent advancements and changes in technology, the demand for different standards and algorithms in video compression has increased. Therefore, the primary purpose of using multiple motion vectors in video compression is to generate the block that is most similar to the original block during the motion estimation process between frames. Although the method used requires additional complexity (computation) to calculate the weights of multiple reference blocks on the encoder side and extra bits to transmit the motion vectors, using multiple reference blocks, particularly in complex and detailed scenes, can provide more accurate motion predictions, reduce motion blur, and enable the acquisition of clear and high quality images. In the doctoral thesis, various tests were conducted to calculate the weights of multiple motion vectors using the least squares method. These tests are summarized in three points; the first point involves calculating each weight using the least squares method, the second point involves keeping one weight constant and calculating the remaining weights, and the third point involves clustering the calculated weights using the K-means algorithm to find sets of weights. Through the applied tests and evaluations, it has been observed that the use of multiple motion vectors in video compression leads to an improvement in video image quality.