Yerel yönetimlerde halkla ilişkiler uygulamasının önemi: Konya Büyükşehir Belediyesi örneği
The importance of public relations in local goverments: The example of Konya Metropolitan Municipality
- Tez No: 884543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma Türkiye Yerel Yönetimlerin de halkla ilişkiler anlayışının önemini vurgulamakta ve bu durumun etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Demokratik yöntemler ile yönetilen ülkelerde, yerel yönetimlerin bunların içinde bilhassa belediyelerin, halka karşı sorumlu ve saygı çerçevesi içinde bir yönetim anlayışının olması ve bununla birlikte sorumlu olduğu görevlerinin başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için halkın güveninin kazanması ve desteğini kazanma çabası mevcut olmaktadır. Belirlenen hedefi gerçekleştirmek istediği noktada yönetimsel işleyişin vatandaşın beklentilerini karşılama seviyesinde etkili hale getirmek ve bu neticede hizmetlerin yeterliliğini gerçekleştirmek için“halkla ilişkiler ”olgusu ön plana çıkmaktadır. Günümüzdeki yerel yönetim tarzı anlayışı ile vatandaşın yaşam kalitesi ve bunun etkin olması amacıyla verilen hizmetlerin kalitesi halkın memnuniyetini kazanması ile belediyeler tarafından daha önemli bir hal almaktadır. Bu çalışmada yerel yönetimlerde halkla ilişkilerin öneminin kendi süreci içerisinde beraberinde yerine getirilen yöntemler, teknik ve veri çalışmalarından yararlanılmıştır. Belediyelerin sağladığı hizmetlerin derecesini ölçmek amacıyla yapılan araştırmaların karar veren tarafı vatandaşlar olarak yer almaktadır. Vatandaşların beklentileri, talepleri her bir kişinin isteğine göre farklılaşa bilmektedir bu beklentiler araştırmaya katılan kişilerin eğitim durumu, gelir durumu, cinsiyet, yaş ve medeni durumuna göre pek çok demografik durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu çalışmada da yöntem olarak Kolaylı Örnekleme ile yüz-yüze anket çalışması uygulanarak halkın beklentilerini ve memnuniyet derecesini ölçmek amacıyla Konya ilinin üç büyük ilçesinde Selçuklu, Meram ve Karatay'da eşit dağılımlar ile 384 denek üzerinde uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre KBB yaşayan genç nüfusun, yaş grubu yüksek nüfusa göre daha az memnuniyet duyduğu ve gelir grubu az olan katılımcılara göre gelir grubu yüksek olan katılımcıların daha çok memnuniyet duyduğunu göstermektedir. Burada elde edilen çıkarımın yapılan faaliyetlerin eşit şekilde olmadığı bunun la ilgili yeni çalışmalar yapılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to emphasize the importance of public relations understandingin Turkish Local Governments and to reveal the impact of this situation. In countries governed by democratic methods, local methods, especially municipalities, have a management approach that is responsible and respecful to the public, and at the same time, there is an effort to gain the trust and support of the public in order to successfully perfom the duties for which they are responsible. The phenomenon of“public relations”comes to the fore in order to maket he adminisrative functioning effective at the level of meeting the expectations of the citizens at the point where the determined goal is to be achieved and, as a result, to relaize the adequacy of the services. With today's understanding of local government, the quality of life of the citizens and the quality of the services provied to maket his effective become more important for the municipalities as they gain public saticfaction. In this study, the methods, techniques and data studies carried out within the process of the importance of public relations in local governments were used. Citizens are the decision-making parties in the research contucted to measure the degree of services provied by municipalities.Citizens expectations and demands may differ according to each person's wishes. These expectations vary according to the educational level, income level, gender, age and marital status of the people participating in the research. In this study, a face-to-face survey with Convenience Sampling was used as a method, and it was carried out on 384 associations with egual distribution in the three largest districts of Konya, Selçuklu, Meram and Karatay, in order to measure the expectations and satisfaction level of the people.With the results obtained from the study. It shows that the young population living with Ent is less satisfied than the population with a higher age group and the group with a higher income group is more satisfied than the participants with a lower income group. The inference obtainded here shows that the activities performed are not egual and new studies should be contucted on this subject.