Ortaöğretim 11. sınıf İngilizce dersi öğretim programının Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Programı'na göre değerlendirilmesi
Evaluation of the high school 11th grade English language curriculum in relation to the Common European Framework of Reference
  1. Tez No: 884542
  2. Yazar: EMİNE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırmanın amacı İngilizce dersi öğretim programının Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Programı'na (ADOÇEP) göre değerlendirilmesidir. Programın değerlendirilmesinde Provus Farklar Yaklaşımı Modeli (PFYM) kullanılmıştır. Bu araştırma karma araştırma yönteminin eş zamanlı çeşitleme desenine göre yürütülmüştür. Araştırmanın nicel boyutunda nedensel karşılaştırma, nitel boyutunda ise durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunda, Yabancı Dil Becerileri Yeterlilik Algı Ölçeği'ni uygulamak üzere 528 öğrenci katılmıştır. Çalışmanın nitel boyutunun görüşme katılımcıları 14 öğretmenden, gözlem katılımcıları üç öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri Avrupa Dil Eğitimi Kalite Denetim Konseyi tarafından tavsiye edilen betimleyiciler dizisi (B1+/B2) doğrultusunda hazırlanan Yabancı Dil Becerileri Yeterlilik Algı Ölçeği yanı sıra araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu, gözlem formu kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmada nicel verilerin analizinde Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi ve betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırma sonunda kız öğrencilerin yabancı dil yeterlilik algılarının erkek öğrencilerin yabancı dil yeterlilik algılarından daha yüksek olduğu, okul başarı düzeyi orta ve zayıf olan öğrencilerin yabancı dil becerileri yeterlilik algılarının başarı düzeyi yüksek olan öğrencilerin algılarından daha yüksek olduğu, alanı sayısal ve eşit ağırlık olan öğrencilerin yabancı dil becerileri yeterlilik algılarının alanı dil olan öğrencilerin yabancı dil becerileri yeterlilik algılarından daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. 11. sınıf İngilizce dersi öğretim programı odaklandığı dil becerisi açısından farklılık gösterdiği, çerçeve programın temel prensiplerini esnek bir biçimde benimsediğini, İDÖP-11'in kazanımlar, içerik ve ölçme-değerlendirme süreçleri açısından ADOÇEP ile uyumlu olduğu ve içerik açısından ADOÇEP ile karşılaştırıldığında B1+/B2 düzeyindeki 23 betimleyiciden 18 (%78) betimleyicinin karşılığının olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenler; kazanımlarının iyi olduğunu, içeriğin güncel olduğunu, uygun şartlarda uygulanabilir olduğunu, 11. sınıf ders içeriğinin yoğun olduğunu, içeriğin öğrenci ihtiyaçlarını karşılamadığını, materyal eksikliği olduğunu, haftalık ders saatlerinin yetersiz olduğunu, ders kitabının zayıf yönleri olduğunu, öğrencilere dört becerinin bütünleşik şekilde kazandırılamadığını, öğrencilerin hazırbulunuşluğunun yetersiz olduğunu, bazı yetkinlikleri kazandırdığını belirtmişlerdir. Gözlem bulguları incelendiğinde; öğrenme-öğretme ortamında, öğrencilerin sınıfta sürekli olarak İngilizce konuşma becerilerinde yetersizlik gösterdikleri, öğretmenlerin öğrenme sürecinde öğrencileri sorumluluk sahibi yapmaya yönelik etkinliklere düşük düzeyde yer verdikleri belirlenmiştir. Ayrıca öğretmenlerin bireysel çalışma ve ikili çalışma gibi farklı etkinlik türlerini yeterli düzeyde uyguladığı ancak sınıfta sürekli olarak İngilizce konuşarak öğrencilere rol model olmada yetersiz kaldıkları tespit edilmiştir. Araştırmada ulaşılan sonuçlara dayalı olarak, program içeriğinin sadeleştirilmesi, öğrenci düzeyine uygun hale getirilmesi, materyal eksiğinin giderilmesi, dört becerinin bütünsel geliştirilmesi, haftalık ders saatlerinin arttırılması ve öğretmenlerin program okuryazarlığının arttırılması için hizmet içi eğitimler düzenlenmesi önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the high school 11th grade English course curriculum according to the Common European Framework of Reference for Languages (CEFR). Provus Discrepancy Evaluation Model (DEM) was used in the evaluation of the program. This research was carried out according to the with a mixed method in the variation pattern. The quantitative dimension of the research was causal comparison, and the qualitative dimension was a case study design. In the quantitative dimension of the study; 528 students took part in the Foreign Language Skills Proficiency Perception Scale. The interview participants of the qualitative dimension of the study consisted of 14 teachers and the observation participants consisted of three teachers. The data of the research were obtained by using the Foreign Language Skills Proficiency Perception Scale prepared in line with the series of descriptors (B1+/B2) recommended by the European Language Education Quality Control Council, as well as the semi-structured interview form and observation form developed by the researcher and by document review. In the study, Mann Whitney U and Kruskal Wallis H tests were used in the analysis of quantitative data. Content analysis and were descriptive analysis used to analyze qualitative data. At the end of the research, female students' foreign language proficiency perceptions are higher than male students' foreign language proficiency perceptions, students with medium and poor success levels have higher foreign language proficiency perceptions than students with high success levels, and students whose fields are Maths-Science and Turkish-Maths have foreign language proficiency perceptions. It was concluded that the foreign language skills of students whose field of perception is language are higher than their perception of proficiency. It has been concluded that the 11th grade English course curriculum differs in terms of the language skill it focuses on, that it adopts the basic principles of the framework program in a flexible manner, and that the 11th grade English course curriculum is compatible with CEFR in terms of achievements, content and assesment-evaluation processes. When compared with the Common European Framework of Reference for Languages program in terms of content, it was determined that 18 (78%) of the 23 descriptors at B1/B2 level had equivalents. Teachers stated the achievements of the curriculum were good, the content was up-to-date, it could be applied under suitable conditions, provided students with some competencies, the 11th grade course content was heavy, the content did not meet student needs, there was a lack of materials, weekly lesson hours were insufficient, the textbook had weaknesses, and students could not be taught the four skills in an integrated manner, students' readiness was insufficient. It was determined that students constantly showed inadequacy in English speaking skills in the classroom in the learning-teaching environment, and teachers included activities aimed at making students responsible in the learning process at a low level when observation studies are evaluated. Besides, it has been determined that teachers apply different types of activities such as individual work and pair work at an adequate level, but they are inadequate in being a role model for students by constantly speaking English in the classroom. Suggestions were made to simplify the program content, make it suitable for the student level, eliminate the lack of materials, develop the four skills holistically, increase weekly lesson hours and organize in-service training to increase teachers' program literacy.