An on-body wearable and flexible antenna based wireless monitoring system for the detection of pulmonary edema
Akciğer ödeminin tespiti için vücut üzerinde giyilebilir ve esnek anten tabanlı kablosuz izleme sistemi
  1. Tez No: 884556
  2. Yazar: UZAY BENGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA DUMANLI OKTAR, DOÇ. DR. AHMET ÖNCÜ, DOÇ. DR. TUBA YILMAZ ABDOLSAHEB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Pulmoner ödem(PE), akciğerlerde fazla sıvı birikimiyle karakterize edilen bir tıbbi durumdur, bu durum solunumu etkileyerek alveoller olarak adlandırılan küçük hava keseciklerini salinle doldurabilir. PE akut solunum sıkıntısı sendromuna(ARDS) dönüşebilir; ARDS $\%40$ ölüm oranına sahip ciddi bir akciğer yetmezliği şeklidir. PE, göğüs röntgeni ve manyetik rezonans görüntüleme(MRG) gibi görüntüleme yöntemleri, ayrıca B-tipi natriüretik peptid(BNP) gibi biyobelirteçlerle tespit edilebilir. Ayrıca, PE varlığını belirlemek için Kablosuz Vücut Alanı Ağı(WBAN) sistemlerinde giyilebilir sensörler ve antenlerin kullanımına yönelik artan bir ilgi bulunmaktadır. Bu WBAN uygulamaları, PE'nin varlığını belirlemek amacıyla insan vücudunun dielektrik özelliklerindeki değişiklikleri analiz eder. Bu tez, ön ve arka gövdeye yerleştirilen vücut üstü anten dizilerini kullanarak lokalizasyon ve şiddet analizini bir araya getiren alternatif bir yaklaşımı tanıtır. Önerilen antenler, yüksek dielektrik sabitine sahip Yüksek-Dielektrik Sabitli Esnek Alttaş(YDEA) üzerinde üretilmiştir. YDEA, yüksek dielektrik sabitine sahip olması nedeniyle antenin istenilen minyatürleştirmesini sağlar ve ayrıca kullanıcı kabulünü, esnek ve uyarlanabilir yapısıyla karşılar. YDEA üzerinde üretilen anten, Tıbbi İmplant İletişim Sistemi(MICS) bandında çalışan bir eş düzlemli dalga kılavuzu(CPW) beslemeli halka antendir. Tezde, sayısal model üzerinde PE'nin lokalizasyon ve şiddet analizini içeren bir dizi analiz yapılmıştır. Bundan sonra, doku taklit eden fantomlar da dahil olmak üzere ölçüm düzeni üretilir. Gerçekleştirilen ölçüm düzenindeki ölçümlerin yanı sıra, daha derin bir analiz için insan vücudunda başka bir grup ölçüm yapılır. Son olarak, benzetim ve ölçüm sonuçları tartışılır.
Özet (Çeviri)
Pulmonary edema(PE) is a medical condition characterized by the accumulation of excess fluid in the lungs, which can impair respiration by filling up the tiny air sacs called alveoli with saline. PE may turn into acute respiratory distress syndrome(ARDS), a severe form of lung failure with a mortality rate of $40\%$. PE can be detected by imaging modalities such as chest X-ray, and magnetic resonance imaging(MRI), as well as biomarkers like B-type Natriuretic Peptide(BNP). Furthermore, there has been a growing interest in utilizing wearable sensors and antennas within Wireless Body Area Network (WBAN) systems for PE detection. These WBAN applications analyze changes in dielectric properties of the human body to identify the presence of PE. This thesis introduces an alternative approach that combines localization and severity analysis using on-body antenna arrays placed on the anterior and posterior torso. The proposed antennas are fabricated on a novel High-Permittivity Flexible Substrate(HPFS). HPFS provides the desired miniaturization of the antenna due to its high permittivity and it also satisfies the user acceptance with high flexible and conformable nature. The antenna fabricated on HPFS is a coplanar waveguide(CPW) fed loop antenna operating in the Medical Implant Communication System(MICS) band. The thesis conducts a series of analyses in the numerical model, including localization and severity analyses of PE. Subsequently, the measurement setup is established, including the tissue-mimicking phantoms. Besides the measurements in the realized setup, another group of measurements on the human body is conducted for deeper analysis. Finally, the simulation and measurement results are discussed.