DMLS yöntemi ile üretilmiş titanyum malzeme üzerine galvaniz kaplamanın tutunabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the adjustability of gavanized coating on titanium material produced by DMLS method
- Tez No: 884555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENCER SÜREYYA KARABEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Katmanlı İmalat teknolojisi, parçaları katmanlar halinde işleyerek üretir ve tasarım özgünlüğü (3D tasarım), sıfır atık, daha az materyal-malzeme gereksinimi ile birlikte mekanik özelliklerin iyileştirilebilmesi gibi birçok alternatif sunar. Tezde kullanılan Titanyum, sert, manyetik olmayan, düşük yoğunluğa sahip, zayıf bir iletken ve korozyona karşı dayanıklıdır. Katmanlı imalat sonrası uygulanacak kaplamanın koşulları da dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konudur. Kaplama süresi ve parametrelerinin, malzemelerin mikro yapısı ve dolayısıyla ürün performansı üzerindeki etkisi çok büyüktür. Bu tez çalışmasında, katmanlı imalat teknolojisindeki metotlardan biri olan Doğrudan Metal Lazer Sinterleme (DMLS) ile üretilen titanyum malzemenin farklı kaplama sürelerinde (10 dakika ve 30 dakika) ve yaklaşık 1000 saat yaşlandırma işlemi uygulanan numunelerin mekanik ve korozyon özellikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Additive Manufacturing technology produces parts by processing them in layers and offers many alternatives such as design originality (3D design), zero waste, less material requirement and improvement of mechanical properties. Titanium is hard, non-magnetic, low density, a poor conductor and resistant to corrosion. The conditions of the coating to be applied after additive manufacturing is another important issue that should be taken into consideration. Coating time and parameters have a great impact on the microstructure of materials and therefore on product performance. In this research, the mechanical and corrosion properties of titanium material produced by Direct Metal Laser Sintering (DMLS), one of the additive manufacturing technology methods, were examined at different coating times (10 minutes and 30 minutes) and approximately 1000 hours of aging.