Yapı bilgi yönetiminin mimari tasarım sürecine entegrasyonu algoritmik bir model önerisi
The integration of building information management into the architectural design process an algorithmic model proposal
  1. Tez No: 884558
  2. Yazar: KADİR ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZEN YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Tasarım birçok verinin bir arada kullanıldığı bir süreci tariflemektedir. Yapı bilgi yönetimi kapsamında oluşturulan bu çalışma algoritmik tasarım yaklaşımı ile entegre veri sunmaktadır. Bu çalışma kapsamında iki model kapsamında veri yönetimi ve disiplinler ve de paydaşlar ölçeğinde yönetim konularına değinilmiştir. Bunlar; algoritmik, parametrik ve entegre yapı bilgi yönetimi modeli ve de kurallı, entegre ve senkron paydaş yönetimidir. Bu iki modelin birleşimi-kesişimi ve entegrasyonu ile ise yapı bilgi yönetimi merkez modeli kurgulanmıştır. Algoritmik, parametrik ve entegre yapı bilgi yönetimi modeli kapsamında karmaşık fonksiyonlu yapı grubunda yer alan otel yapısı örneklem seçilmiş ve erken tasarım evresinin canlı tutulması bağlamında alternatifler üretilmiştir. Bu modelde elde edilen veri kurallı, entegre ve senkron paydaş yönetim modeline bir altlık-taban olmuştur. Kurallı, entegre ve senkron paydaş yönetiminde ise algoritmik, parametrik ve entegre yapı bilgi yönetimi modelinden alınan veri disiplin ve paydaş ölçeklerinde disiplinlerin birbirine dokunduğu noktalar bağlamında ele alınarak bir süreç yönetimi tariflenmiştir. Araç ve girdilerin yapı bilgi yönetimine eklemlenmesi ve de geleneksel ve özgün kullanım önerileri ile bu süreç farklı bir noktaya evrilmiştir. Yapı bilgi yönetimi merkez modelinde ise bütüncül bir yaklaşımla iki model entegre edilmiştir. Böylelikle erken tasarım evresinden başlayan süreç uygulama evresi sonuna kadar entegre bir süreç tariflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Design describes a process in which many data are used together. This study, which has been created within the scope of building information management, presents integrated data with an algorithmic design approach. Within the scope of this study, data management within the scope of two models and management at the scale of disciplines and stakeholders are addressed. These are; algorithmic, parametric and integrated structure information management model and canonical, integrated and synchronous stakeholder management. With the combination-intersection and integration of these two models, the building information management center model was created. Within the scope of the algorithmic, parametric and integrated building information management model, a sample of the hotel structure included in the complex functional building group was selected and alternatives were produced in the context of keeping the early design phase alive. The data obtained in this model has become a basis for the normative, integrated and synchronous stakeholder management model. In regular, integrated and synchronous stakeholder management, a process management is described by considering the data taken from the algorithmic, parametric and integrated building information management model in the context of the points where the disciplines touch each other at the discipline and stakeholder scales. This process has evolved to a different point with the integration of tools and inputs into building information management and traditional and original usage suggestions. In the building information management center model, two models are integrated with a holistic approach. Thus, an integrated process has been described, starting from the early design phase until the end of the process implementation phase.