Obsesif-kompulsif bozuklukta inflamazom genlerinin metilasyon seviyelerinin sağlıklı kontrollerlekarşılaştırılması
Comparison of methylation levels of inflammasome genes inobsessive-compulsive disorder and healthy controls
- Tez No: 884562
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ ALKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Sinirbilimler Bilim dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), sosyal işlevleri önemli ölçüde bozan, istemsiz tekrarlayan düşünceler ve davranışlarla karakterize nöropsikiyatrik bir bozukluktur. Kapsamlı araştırmalara rağmen, OKB'nin etiyolojisi obsesyon ve kompulsiyonların çeşitliliği nedeniyle sınırlı kalmaktadır. Araştırmanın amacı, NLRP3 inflamazom genlerinin düzenleyici bölgelerindeki metilasyon seviyelerinin OKB hastaları ile sağlıklı kontroller arasında karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya, DSM-V'e göre OKB tanısı almış, 18-49 yaş arasındaki 50 hasta ve psikiyatrik bir hastalığı bulunmayan, 50 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara“SCID-V Yapılandırılmış Klinik Görüşme”,“Yale Brown Obsesyon ve Kompulsiyon Ölçeği”ve“Hamilton Depresyon Ölçeği”uygulanmıştır. Periferik kan örneklerinden mononükleer hücrelerden genomik DNA elde edilerek bisülfit ile muamele edilmiştir. NLRP3 inflamazomunu oluşturan proteinleri kodlayan NLRP3 ve PYCARD/ASC genleri ile bu inflamazomun aktivitesini düzenleyen NEK7 geninin düzenleyici bölgeleri PCR ile çoğaltılmış ve NGS dizileme ile her bir sitozinin metilasyon seviyesi belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, OKB hastalarında NEK7 ve PYCARD/ASC genlerinin düzenleyici bölgelerinde metilasyon değişikliklerini ortaya koymuştur. Özellikle, NEK7 gen promotorunun OKB hastalarında sağlıklı kontrollere kıyasla farklı düzenlendiği saptanmıştır. Bu çalışma, inflamasyon ile OKB arasındaki ilişki üzerine önemli görüşler sunmakta ve bu ilişkinin altında yatan potansiyel epigenetik mekanizmaları vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Obsessive-Compulsive Disorder (OCD) is a neuropsychiatric disorder characterized by involuntary repetitive thoughts and behaviors that significantly impair social functioning. Despite extensive research, the etiology of OCD remains limited due to the diversity of obsessions and compulsions. The aim of the study is to compare the methylation levels in the regulatory regions of NLRP3 inflammasome genes between OCD patients and healthy controls. The study included 50 patients aged 18-49 diagnosed with OCD according to DSM-V, and 50 healthy controls without any psychiatric disorders. All participants were administered the“SCID-V Structured Clinical Interview,”“Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale,”and“Hamilton Depression Scale.”Genomic DNA was obtained from peripheral blood mononuclear cells and treated with bisulfite. The regulatory regions of the NLRP3 and PYCARD/ASC genes, which code for the proteins forming the NLRP3 inflammasome, and the NEK7 gene, which regulates the activity of this inflammasome, were amplified by PCR, and the methylation levels of each cytosine were determined by NGS sequencing. The obtained results revealed methylation changes in the regulatory regions of the NEK7 and PYCARD/ASC genes in OCD patients. Particularly, the NEK7 gene promoter was found to be differently regulated in OCD patients compared to healthy controls. This study provides significant insights into the relationship between inflammation and OCD, highlighting the potential epigenetic mechanisms underlying this relationship.