Doğumdan itibaren 24. aya kadar bebeğin gelişimi sürecinde babanın beslenme üzerine etkisi
The impact of father's nutrition on baby's development from birth to 24 months
  1. Tez No: 884595
  2. Yazar: RANA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışma kapsamında da 0-24 aylık bebeği olan babaların bebeklerinin beslenmeleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Ekim-Kasım 2022 tarihleri arasında Bursa ili Osmangazi ilçesindeki Aile Sağlığı Merkezlerine (ASM) başvuran, 0-24 aylık bebeği olan 90 tane baba dahil edilmiştir. Çalışmada bebeklerin beslenme davranışı, bebeklerinin beslenmeleri ile ilgili duyguları ve ebeveynlerin beslenme uygulamaları araştırılmıştır. Doğum şeklinden eğitime varıncaya kadar birçok parametre incelenmiştir. Babanın ilk bebek sahibi olma yaşının 25 ve üzerinde olmasının bebeğin ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenme durumunu yaklaşık 3.7 katına çıkardığı saptanmıştır. İlköğretim düzeyinde eğitime sahip babaların tamamlayıcı beslenmeye başlama olasılığı, lise ve üzeri eğitime sahip babalara göre 3.9 kat daha yüksek belirlenmiştir. Çalışmada toplam Davranışsal Pediatrik Besleme Değerlendirmesi Ölçeği (DPBDÖ) skoru 78.3 olarak belirlenmiştir. Bebeklerin %32.2'sinin beslenme sorunu olduğu saptanmıştır. Babaların %50 oranında bebek beslenmesine iyi bir şekilde dahil oldukları ve %74,4 oranında genellikle dahil oldukları saptanmıştır. Babaların ilk bebek sahibi olduğu yaşın 25 ve üzerinde olmasının babanın bebeğin beslenmesine yardım etme durumunu yaklaşık 4.4 kat arttırdığı, annenin çalışıyor olması yaklaşık 3.2 kat artırdığı belirlenmiştir. Çocuk sayısının artmasıyla birlikte babaların bebekleri ile geçirdikleri zamanın azaldığı görülmektedir. Çalışma sonunda; babaların, küçük çocukların yaşantısı üzerinde bir etkisi olmasına rağmen, rollerinin beslenmeyi çok fazla kapsamadığı yönünde bir kanaat oluşmuştur. Babaların, 0-24 ay aralığındaki bebeklerin beslenmeleri üzerindeki etkilerini incelemeye yönelik kapsamlı araştırmaların sayısı arttırılmalı, babaların bebek beslenme eğitimlerine anne ile birlikte katılımı teşvik edilmeli ve babalar bebek bakımına katılımını arttırmaya yönelik bilinçlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The study aims to determine the impact of fathers with infants aged 0-24 months on their babies' nutrition. The research included 90 fathers with infants aged 0-24 months who visited Family Health Centers (FHC) in Osmangazi district of Bursa province between October and November 2022. The study investigated the babies' feeding behaviors, the fathers' feelings about their babies' nutrition, and the parents' feeding practices. Various parameters, including delivery method and education level, were examined. The age of the father at first childbirth being 25 or older increased the likelihood of the baby being exclusively breastfed for the first six months by approximately 3.7 times. Fathers with a primary school education level had a 3.9 times higher probability of starting complementary feeding compared to fathers with a high school or higher education level. The total score on the Behavioral Pediatric Feeding Assessment Scale (BPFAS) was found to be 78.3. It was determined that 32.2% of the babies had feeding problems. Fathers were found to be well-involved in their babies' feeding 50% of the time, and generally involved 74.4% of the time. Being 25 years or older at the time of first childbirth increased the father's involvement in feeding the baby by approximately 4.4 times, while the mother's employment increased this involvement by about 3.2 times. It was observed that as the number of children increased, the time fathers spent with their babies decreased. At the conclusion of the study, although fathers have an impact on the experiences of young children, it was concluded that their role does not significantly encompass feeding. Therefore, there is a need to increase the number of comprehensive studies examining the effects of fathers on the nutrition of infants aged 0-24 months, to encourage joint participation of fathers in infant feeding education with mothers, and to raise awareness for fathers to increase their involvement in baby care.