Afet lojistiği kapsamında depo yeri seçimi için bocr tabanlı anp yöntemi ile bir uygulama
An application with bocr based anp method for warehouse location selection in disaster logistics
- Tez No: 884594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE CANSU GÖK KISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret ve Tedarik Zinciri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tarihimiz boyunca sıkça karşılaştığımız ve ülkemizi derinden etkileyen sorunlar arasında yer alan afetler, ekonomik, sosyal ve toplumsal yapıyı önemli ölçüde etkileyen başlıca problemlerden biridir. Büyük çaplı afetlerin neden olduğu kayıpları en aza indirmenin yolu, afet olmadan önce olası zararları bilimsel, teknolojik, yasal ve yönetimsel önlemler alarak tahmin etmek ve afetle mücadele değil, oluşan yıkımın etkilerini azaltmaktır. Bu nedenle, yaşanan afetlerin kayıpsız veya en az kayıpla atlatılabilmesi için hazırlık, müdahale ve iyileştirme döngüsünün kusursuz işlemesi büyük önem taşımaktadır. İnsani yardım malzemelerinin ve teçhizatlarının hızlı ve etkili bir şekilde ihtiyaç duyulan noktalara ulaştırılması, afet yönetiminin lojistik faaliyetlerinde kritik bir rol oynamaktadır. Afet depolarının stratejik bir konumda olması, afet lojistiğinde alınacak kararların önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu çalışma, Analitik Ağ Süreci (ANP) ve Faydaları, Fırsatları, Maliyetleri ve Riskleri(BOCR) yöntemlerini kullanarak afet lojistiği için uygun depo yerinin belirlemesini amaçlamaktadır. Öncelikle çalışmada literatür taraması ve uzman görüşleri doğrultusunda belirlenen kriterler, BOCR yönteminin doğasına uygun olarak kategorize edilmiştir. Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yaklaşımı olan ANP-BOCR yöntemini kullanarak kriter ağırlıklarını belirlenmiş ve üç alternatifin sıralaması gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, uzman görüşleri alınarak belirlenen yirmi dokuz kritere göre üç adet alternatif değerlendirilmiştir. Bu karar problemi, Çorum ili Mecitözü ilçesinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Disasters, which we have frequently encountered throughout our history and are among the problems that deeply affect our country, are one of the main problems that significantly affect the economic, social and social structure. The way to minimize the losses caused by large-scale disasters is to predict the possible damages by taking scientific, technological, legal and managerial measures before the disaster occurs and to reduce the effects of the destruction that occurs, not to fight the disaster. Therefore, it is of utmost importance that the cycle of preparedness, response and recovery functions flawlessly in order to overcome disasters without loss or with minimum loss. The rapid and effective delivery of humanitarian aid supplies and equipment to the points of need plays a critical role in the logistics activities of disaster management. The strategic location of disaster warehouses constitutes an important part of the decisions to be taken in disaster logistics. This study aims to determine the appropriate warehouse location for disaster logistics using Analytic Network Process (ANP)/Benefits, Opportunities, Costs and Risks. First of all, the criteria determined in line with the literature review and expert opinions were categorized in accordance with the nature of the BOCR method. Using the ANP-BOCR method, which is a Multi-Criteria Decision Making (MCDM) approach, the criteria weights were determined and the ranking of the three alternatives was carried out. In this context, three alternatives were evaluated according to twenty-nine criteria determined by taking expert opinions.