Witch of agnesi eğrisinin karar teori uygulamaları
The application of the witch of agnesi curve in decision theory
  1. Tez No: 884603
  2. Yazar: CEM GÜZEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırmada Witch of Agnesi eğrisinin karar ve teori uygulamaları incelenmiştir. Maria Gaetana Agnesi'nin bu eğriyi tanımlamasının ardındaki matematiksel özelliklere yer verilmiştir. Araştırmanın odak noktası, bu eğrinin karar teorisi alanında nasıl kullanılabileceği ve bu kullanımın karar verme süreçlerine nasıl katkıda bulunabileceği üzerinedir. Witch of Agnesi'nin beklenen değerini belirleme zorluklarına odaklanarak, çeşitli karar teorisi yaklaşımlarını incelenmiştir. Araştırmanın problem cümlesi; Witch of Agnesi eğrisi, karar teorisi içinde nasıl değerlendirilebilir ve bu değerlendirme karar alma süreçlerine nasıl entegre edilebilir olarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamında, benzer matematiksel zorluklarla karşılaşan diğer oyunların (örneğin, Pasadena oyunu) nasıl değerlendirildiği de karşılaştırılmıştır ve bu konudaki bilgi boşluklarını doldurmaya çalışmaktadır. Sonuç olarak, bu tez, Witch of Agnesi'nın karar teorisi bağlamındaki potansiyel uygulamalarını keşfetmek amacıyla matematik ve karar teorisi arasındaki etkileşimi inceleyen bir araştırmadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the applications of the Witch of Agnesi curve in decision theory have been examined. The mathematical properties behind Maria Gaetana Agnesi's definition of this curve have been highlighted. The focus of the study is on how this curve can be utilized in the field of decision theory and how such utilization can contribute to decision-making processes. By addressing the challenges in determining the expected value of the Witch of Agnesi and focusing on various decision theory approaches, the research aims to explore how the Witch of Agnesi curve can be evaluated within decision theory and how this evaluation can be integrated into decision-making processes. The research problem statement has been formulated as: How can the Witch of Agnesi curve be assessed in decision theory, and how can this assessment be integrated into decision-making processes? The study also compares the evaluation of other games facing similar mathematical challenges, such as the Pasadena game, aiming to fill gaps in knowledge on this subject. In conclusion, this thesis represents a comprehensive exploration of the potential applications of the Witch of Agnesi in the context of decision theory by examining the interaction between mathematics and decision theory.