Experimental investigation of corrosion and wear behaviors of shape memory materials
Şekil hafızalı malzemelerin korozyon ve aşınma davranışlarının deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 884608
  2. Yazar: ABUOJAILA ABDALLAH MOUAMER SOLTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ESEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada,“SMA”alaşımı (Shape Memory-Alloy) olarak adlandırılan ve 25 ile 35°C arasında değişen hafıza sıcaklıkları arasında şekil geri kazanım hafıza etkisi sunan Ni-Ti alaşımı (Ni 55% – Ti 45%) numunelerinin korozyon testleri gerçekleştirildi. Korozyon testleri için 0,3 mm kalınlığında NiTi sac numuneler hazırlanarak potansiyodinamik ve daldırma korozyon testleri yapıldı. NiTi alaşım levha numunelerine standart metalografik prosedürler uygulandı. Ardından metalografik olarak hazırlanan numunelerin Mikroyapı görüntüleri Nikon marka optik mikroskop cihazı kullanılarak görüntüleri elde edilmiştir. Korozyon testi için standart hava ile teması kesilen behere file ile daldırılır. Takiben 0.00001g hassasiyette terazide düzenli aralıklarla ağırlık kaybı ölçülmüştür. İncelenen NiTi süper alaşımın aşınma testleri, kuru ortamda ve vücut sıvısında 20N ve 40N yükler altında karşılıklı aşınma testleri yapılarak gerçekleştirilmiştir Aşınma esnasında 100CR6 kalite çelik bilye karşı malzeme ile 13mm uzunluğunda ve 0.04m/s kayma hızında toplam 300 metre numune yüzeyine alınmıştır. Aşınma sonuçları ağırlık kaybı ölçümü ile değerlendirilmiş ve ağırlık kaybı deney öncesi ve sonrasında 0,1 MG hassasiyetli elektronik hassas terazide ölçülmüştür. Yapay vücut sıvısı (SBF) içinde ve oda sıcaklığında potansiyodinamik test yapıldıktan sonra elektrokimyasal analizlerin sonucunda elde edilen Tafel eğrileri kullanılarak numunelerin korozyon direnci hesaplanmıştır. 23 günlük potansiyodinamik test sonuçlarına göre vücut sıvısındaki madde kaybının 0.0046 mm/Yıl olduğu belirlendi ve 10 gün süreyle Havadan izole edilmiş vücut sıvısında yapılan daldırma testinde ağırlık kaybı 0.028 mm/Yıl olarak ölçülmüştür. Ayrıca yüksek korozyon direnci sunan şekil hafızalı malzeme korozif ortamda daha az ağırlık kaybı sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
This was developed as“SMA”alloy (Shape Memory-Alloy) and Shape retrievable memory effect between memory temperatures of 35°C Variation tests of Sunan Ni-Ti alloy (Ni 55% – Ti 45%) samples introduction. 0.3 mm samples NiTi sheet samples for corrosion tests It was prepared and potentiodynamics and changes tests were performed. NiTi alloy Standard metallographic procedures are applied to sheet samples. Later Metallographically, the microstructure ratios of the samples were determined by Nikon brand optical Images of the microscope device were obtained. Standard for corrosion testing It is dipped into the beaker, which has been cut off from contact with air, with a file. Then, on the scale with an accuracy of 0.00001g Weight loss was measured at regular intervals. Wear of the investigated NiTi superalloy experiments, dry maintenance and abrasion wear under 20N and 40N loads in body fluid Consumption tests were carried out with 100CR6 quality steel ball against wear during wear, 13mm long and a total of 300 meters of sample surface was taken at a sliding speed of 0.04m/s. Wear The results were evaluated by weight loss measurement and the weight loss was evaluated before and after the experiment. It was then measured on an electronic precision balance with 0.1 MG precision. artificial body After performing potentiodynamic testing in liquid (SBF) and at room temperature Using the Tafel curves obtained as a result of electrochemical analyses, The corrosion resistance of the samples was calculated. 23 days of potentiodynamic testing According to the results, it was determined that the loss of substance in body fluid was 0.0046 mm/year. and in the immersion test performed on body fluid isolated from air for 10 days Weight loss was measured as 0.028 mm/year. Also offers high corrosion resistance Shape memory material exhibited less weight loss in corrosive environment.