A research on parental resilience: Mindful parenting and parental stress
Ebeveyn dayanaklılığı üzerine araştırma: Bilinçli farkındalıklı ebeveynlik ve ebeveyn stresi
  1. Tez No: 884609
  2. Yazar: ELİF ECEM NALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN TAYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ailenin zorlu yaşam olaylarına karşı dayanıklı olması son zamanlarda literatürde araştırılan bir konudur. Ebeveynliğin, ebeveynlik dayanıklılığı ile ilişkili olan faktörleri ise üzerinde daha fazla durulması gereken önemli bir konudur. Bu araştırma bilinçli farkındalıklı ebeveynliğin ve ebeveyn stresinin ebeveyn dayanıklılığı üzerindeki rolünü araştırmayı hedeflemiştir. Çalışmada, 0-6 yaş çocuğu olan ebeveynler (N=183), Aile Dayanıklılığı Ölçeği, Ebevenylikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Anne-Baba Stres ölçeğini çevrimiçi platform üzerinden doldurmuşlardır. Araştırma sonuçlarına göre ebeveyn dayanıklılığı bilinçli farkındalıklı ebeveynlik ile pozitif, ebeveyn stresi ile negatif yönde ilişkilidir. Bilinçli farkındalıklı ebeveynlik ve ebeveyn stresi ise birbiri ile negatif yönde ilişkilidir. Regresyon analizi sonuçlarına göre ebeveyn stresi ve bilinçli farkındalıklı ebeveynlik, ebeveyn dayanıklılığını yordamıştır. Sonuçlar, ebeveyliğin her açıdan ele alınıp geliştirilerek ebeveyn dayanaklılığına katkıda bulunulabileceğini göstermiştir. Bu çalışmanın bir diğer amacı ise çıkan sonuçlara göre bir ebeveyn programı oluışturulması için temel oluşturmaktır. Sonuçlara göre bilinçli farkındalıklı ebeveynliğe odaklanılan bir çalışma ile ebeveyn stresi azaltılıp, ebeveyn dayanıklılığını arttırmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The resilience of the family to difficult life events is a topic that has been recently researched in the literature. The factors of parenting that are related to parental resilience are an important issue that needs to be focused more. This research aimed to investigate the role of mindful parenting and parental stress on parental resilience. In the study, parents of 0-6 year old children (N = 183 ) filled out the Family Resilience Scale, Mindful Parenting Scale and Parental Stress Scale via the online platform. According to the research results, parental resilience was positively correlated to mindful parenting and negatively correlated to parental stress. Mindful parenting and parental stress were negatively correlated to each other. According to the regression analysis results, parental stress and mindful parenting predicted parental resilience. The results have shown us that parental resilience can be contributed by addressing and improving parenting from every aspect. Another purpose of this study is to lay the foundation for creating a parenting program based on the results. According to the results, the intervention focusing on mindful parenting aims to reduce parental stress and increase parental resilience.