Üreme çağındaki kadınların cinsel bilgi düzeyi ve cinsel yaşam kalitesinin belirlenmesi
Determination of sexual knowledge level and sexual life quality in women of reproductive age
- Tez No: 884627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, üreme çağındaki kadınların cinsel bilgi düzeyi ve cinsel yaşam kalitesini belirlemek amacıyla yapılan tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırma, ülkenin doğu bölgesinde bulunan bir ilin ilçesindeki aile sağlığı merkezine kayıtlı üreme çağındaki kadınlarla Mayıs 2023 Ağustos 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, ilgili aile sağlığı merkezine kayıtlı 674 kadın oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini; %95 güven düzeyinde, %5 hata payında ve %50 yanıt dağılımı düzeyi dikkate alındığında 245 katılımcı oluşturmuştur. Araştırma verileri“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Cinsel Bilgi Düzeyi Soru Formu”ve“Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği Kadın (CYKÖ K)”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, min. ve max. değerler ile ortalama ve standart sapmaların yanı sıra Bağımsız Gruplarda t Testi, Varyans Analizi, Pearson Korelasyon analizi, Cronbach‟s Alfa kullanılmıştır. Normallik varsayımına uygunlukları ise Kurtosis ve Skewness kat sayıları (±2) ile hesaplanmıştır. Katılımcıların ortalama yaşı 32,42±6,41, ortalama eş yaşı 35,43±7,77, ortalama evlilik süresi 8,32±7,26 yıldır. Katılımcıların, Cinsel Bilgi Düzeyi Soru Formu‟nda bulunan soruları doğru yanıtlama oranının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların CYKÖ K puan ortalaması 79,80±20,87 olarak bulunmuştur. Katılımcıların yaş, evlilik süresi, eğitim durumu, evlenme şekli, eş eğitim durumu, haftalık cinsel ilişki sıklığı, kullanılan kontraseptif yöntem ile CYKÖ K puan ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak, kadınların cinsel yaşam kalitesi demografik ve cinsel yaşam özelliklerinden etkilenmektedir. Bu doğrultuda, cinsel danışmanlık rolü olan ebelerin rutin bakım ve danışmanlık hizmetlerine cinsel yaşamı da dahil ederek bakım sunması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive research aimed at determining the level of sexual knowledge and sexual life quality in women of reproductive age. The research was conducted from May 2023 to August 2024 with women of reproductive age registered at a family health center in a district of a province located in the eastern region of the country. The study population consisted of 674 women registered at the relevant family health center. The sample of the study was composed of 245 participants, considering a 95% confidence level, 5% margin of error and 50% response distribution level. The research data were collected using the“Sociodemographic Information Form,”“Sexual Knowledge Level Questionnaire,”and“Sexual Quality of Life Questionnaire-Female (SQOL-F).”In data analysis, numbers, percentages, minimum and maximum values, as well as mean and standard deviations were used alongside The Independent Samples t Test, Variance Analysis, Pearson Correlation Analysis, and Cronbach‟s Alpha. The normality assumptions were calculated using Kurtosis and Skewness coefficients (±2). The average age of participants was 32.42±6.41, the average age of spouses was 35.43±7.77, and the average duration of marriage was 8.32±7.26 years. It was determined that the participants had a high rate of correctly answering the questions in the Sexual Knowledge Level Questionnaire. The participants' mean score on the SQOL-F was found to be 79.80±20.87. A statistically significant relationship was found between the participants' age, duration of marriage, education level, type of marriage, spouse‟s education level, weekly frequency of sexual intercourse, contraceptive method used, and the mean SQOL-F score (p0.05). In conclusion, women's sexual life quality is affected by demographic and sexual life characteristics. Accordingly, it is suggested that midwives, who have a role in sexual counseling, include sexual life in their routine care and counseling services.