Sürdürülebilir kalkınma ve toplumsal cinsiyet eşitliği
- Tez No: 884626
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Sürdürülebilir kalkınma ve toplumsal cinsiyet eşitliği arasındaki ilişki, küresel düzeyde ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirliği sağlama çabalarının merkezine yerleşmiştir. Bu bağlamda, sürdürülebilir kalkınmanın temel amaçlarından biri, toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik etmek ve kadınların ekonomik, sosyal ve siyasi yaşamda eşit katılımını sağlamaktır. Bununla birlikte, dünya genelinde sürdürülebilir kalkınma ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında ilerleme sağlayan örnekler de mevcuttur. Avrupa Birliği'nin toplumsal cinsiyet eşitliği mevzuatının temeli, 1957 yılında imzalanan Roma Antlaşması'nın 119. maddesinde yer alan“eşit işe eşit ücret”ilkesine dayanmakta ve bu ilkeye uyan ve yasallaştıran ilk ülke Fransa kabul edilmektedir. Türkiye'de yasal olarak eşit işe eşit ücret prensibi kabul edilmiştir. Ancak, uygulamada bu prensibin tam olarak gerçekleştiği söylenemez. Türkiye'de kadınların erkeklere göre daha düşük ücret aldığı ve iş gücü piyasasında karşılaştıkları ayrımcılık sorunlarının devam ettiği görülmektedir. Bu nedenle, eşit işe eşit ücret ilkesinin daha etkin bir şekilde uygulanması ve kadınların işgücüne daha eşit ve adil bir şekilde katılımını sağlamak için daha fazla çaba gösterilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, Türkiye'nin de benzer politikaları hayata geçirerek toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik adımlarını güçlendirmesi gerekmektedir. Kadınların ekonomik, sosyal ve siyasi yaşamda daha fazla yer alması, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için önemli bir adım olacaktır. Bu noktada, uluslararası örneklerden ve deneyimlerden yararlanarak etkili politikaların oluşturulması ve uygulanması önem taşımaktadır. Çalışma iki bölümden meydana gelmiş ve çalışmanın ilk bölümünde, sürdürülebilir kalkınma ve toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilişkisi ele alınmıştır. İkinci bölümde ise sürdürülebilir kalkınma amaçlarından toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik Türkiye'deki politika ve uygulamalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainable development and gender equality are interconnected issues that have become central to global efforts to achieve economic, social, and environmental sustainability. One of the key objectives of sustainable development is to promote gender equality and ensure women's equal participation in economic, social, and political life. However, there are examples of progress in sustainable development and gender equality worldwide. The foundation of the European Union's gender equality legislation is based on the principle of“equal pay for equal work”outlined in Article 119 of the 1957 Treaty of Rome. France is considered the first country to adopt and legalize this principle. In Turkey, the principle of equal pay for equal work has been accepted legally. However, it cannot be said that this principle is fully implemented in practice. Women in Turkey still receive lower wages than men and face discrimination in the labor market. Therefore, more efforts are needed to effectively implement the principle of equal pay for equal work and ensure more equal and fair participation of women in the workforce. In this context, Turkey should strengthen its efforts to promote gender equality by implementing similar policies. Increasing women's participation in economic, social, and political life will be a significant step towards achieving sustainable development. Therefore, it is important to create and implement effective policies by learning from international examples and experiences. The study consists of two parts. The first part discusses the relationship between sustainable development and gender equality. The second part evaluates Turkey's policies and practices towards achieving gender equality, one of the objectives of sustainable development.