Ahmet Erhan'ın şiirlerinin söz dizini (sıklık-kavram)
Word index of Ahmet Erhan's poems (frequency-concept)
- Tez No: 884653
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE BERKAN YENİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 706
Özet
Çalışmamızın ilk kısmında Cumhuriyet Dönemi Türk şiiri genel hatlarıyla anlatılmış, ardından dönemin hafızalarda iz bırakan değerli şairi Ahmet Erhan'ın hayatı, kişiliği, eserleri ve almış olduğu ödüller hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Çalışmamızın diğer kısmında ise Ahmet Erhan'ın tüm şiirleri bilgisayar ortamına aktarılmış, Microsoft Excel programı üzerinde dizin çalışması yapılmış ve AntCont programıyla sözcük sıklıklarına ulaşılmıştır. Bu bölümleme ve düzenlemelerin ardından Ahmet Erhan'ın tüm şiirlerinin söz dizini oluşturulmuştur. Bu dizin çalışmasıyla sonuç bölümünde Ahmet Erhan'ın şiirlerinde en çok kullanılan sözcükler ve kavramların bilgisine ulaşılmış ve tablolar halinde sunulduktan sonra hangi kavramlara sözlük anlamlarının dışında anlamlar yüklediği üzerine yorumlamalar yapılarak tez çalışması sonlandırılmıştır. Bu çalışmanın ortaya koymuş olduğu söz dizininin Ahmet Erhan'ın söz ve kavram dünyası ile ilgili yapılacak araştırmalara kaynak oluşturması temenni edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The first part of our study provides a general overview of Turkish poetry in the Republican Era, followed by detailed information about the esteemed poet Ahmet Erhan, including his life, personality, works, and awards that left a mark on the era's memory. In the next section of our study, all of Ahmet Erhan's poems were digitized, indexed using Microsoft Excel, and word frequencies were analyzed using the AntCont program. Following these segmentation and arrangements, an index of all of Ahmet Erhan's poems was created. Through this index work, in the concluding section, the most frequently used words and concepts in Ahmet Erhan's poems were identified and presented in tables. Subsequently, interpretations were made regarding the meanings attributed to these concepts beyond their dictionary definitions, thus concluding the thesis. It is hoped that this study's presented word index will serve as a source for future research on Ahmet Erhan's linguistic and conceptual world