1980 sonrası Türk yerleştirme sanatında toplumsal ve kültürel bellek
Social and cultural memory in post-1980 Turkish installation art
- Tez No: 884652
- Danışmanlar: PROF. DR. TEYMUR RZAYEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
1980 sonrası Türk Plastik Sanatlarında Yerleştirme Sanatının incelendiği bu çalışmada“mekân”kavramı görsel ve kavramsal boyutlarıyla ele alınmaktadır. Türkiye'de 1960'lı ve 70'li yıllarda altyapısı hazırlanan siyasi, sosyal ve ekonomik faktörlerin Plastik Sanatlar alanında nasıl bir dönüm noktası oluşturduğu ve Türk Plastik Sanatının ulusal ve uluslararası düzeydeki konumu ortaya çıkarılmıştır. Plastik Sanatlarda öncü dönüm noktalarının nedenleri ve tetiklediği oluşumlar ile toplumsal ve kültürel bellek tabanına katkıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study delves into Installation Art in Turkish Plastic Arts post-1980, focusing on the multifaceted concept of“space”in both its visual and conceptual dimensions. It elucidates how the political, social, and economic factors, whose groundwork was laid in the 1960s and 70s in Turkey, marked a pivotal juncture in the realm of Plastic Arts and delineated the national and international stature of Turkish Plastic Art. The study identifies the catalysts behind seminal turning points in Plastic Arts and the resultant formations they incited, as well as their contributions to the bedrock of social and cultural memory.