التوجيه النحوي والبلاغي للتضمين في القرآن الكريم من سورة الحج إلى سورة القصص
Tazmîn sanatının Kur'ân-i Kerîm'de nahiv ve belâgat yönünden incelenmesi (Hac Sûresinden Kasas Sûresine kadar)
  1. Tez No: 884655
  2. Yazar: OMAR HAMOUDA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAJMEDDIN İSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Allah'ın Kitabını derinlemesine düşünen bir kimse, ayetleri anlamak ve onların mucizevi yönlerini açıklamak için Arapça dilini bir başlangıç noktası olarak almak zorundadır. Alimlerin ayetleri anlama ve yorumlamada başvurdukları en önemli nahiv ve belagat yöntemlerinden biri de tazmin (anlam yükleme) yöntemidir. Bu araştırma, Hac Suresi'nden Kasas Suresi'ne kadar olan bazı ayetler üzerinden Kur'an-ı Kerim'deki tazmini incelemektedir. Bu ayetler, örnek teşkil edecek nitelikte olup surelerdeki sırasına göre düzenlenmiştir. Tazminin bu ayetlerin derinlemesine anlaşılmasındaki önemini göstererek, tazmin açısından benzer olan ayetleri genel kurallarla ilişkilendirmiştir. Bu kurallar, okuyucunun bu araştırmanın kapsamı dışında kalan tazmin içeren diğer ayetleri de anlamasında yardımcı olacaktır. Ayrıca, önceki alimlerin incelemediği tazmin içeren ayetleri ele alarak, bağlamıyla uyumlu olmayan veya tazminin kazandırdığı anlamları eksik yansıtan ya da İslam akidesinin sabiteleri ve şeriatın maksatları ile çelişen bazı yorumları düzeltmektedir. Bütün bunları yaparken Arapça dilinin nahiv ve belagat esaslarına dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Whoever contemplates the Book of Allah must use the Arabic language as a foundation to understand its verses and explain its miraculous aspects. Inclusion (tadmin) is considered one of the most important grammatical and rhetorical techniques used by scholars to understand and interpret Qur'anic verses. This research is dedicated to studying tadmin in the Qur'an through some verses from Surah Al-Hajj to Surah Al-Qasas, which serve as exemplary models. The verses are arranged according to their order in the surahs, demonstrating the importance of tadmin in deeply understanding these verses. The study connects similar instances of tadmin with general rules that readers can rely on to understand other verses containing tadmin beyond the scope of this research. It also addresses verses with tadmin that previous scholars have not studied, correcting interpretations that do not align with the context of the verse, fall short of the meanings tadmin adds, or contradict the constants of Islamic belief and the objectives of Sharia. All of this is based on the principles of Arabic grammar and rhetoric.