دراسة في التوجيه النحوي للمبرد في القراءات القرآنية
El-Muberred'in Kur'ân kıraatlerinde nahivsel yönlendirmesi üzerine bir inceleme
- Tez No: 977939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. USAME İHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma,“Kur'ân Kıraatlerinde Fiil Kalıpları Üzerine Bir İnceleme”başlığını taşımaktadır. Çalışmada, kıraat kitaplarında yer alan Muberrid'in nahiv görüşlerine dair yönlendirmeler incelenmiştir. Betimleyici ve çözümleyici yöntem izlenmiş; bu kapsamda şahit olarak alınan âyet zikredilmiş, içindeki mesele belirlenmiş, ardından ilgili konuda tercih edilen görüş, âlimlerin görüşleriyle desteklenerek açıklanmıştır. Araştırma, konunun önemi, seçilme sebepleri, izlenen yöntem, araştırma planı ve önceki çalışmaların ele alındığı bir giriş ile başlamaktadır. Ardından, Muberrid hakkında genel bilgi verilen bir ön bölüm (temhid) yer almaktadır. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde“Kıraatlerin Yönlendirilmesi İlmi ve Bu Alandaki Telif Faaliyetlerinin Doğuşu”, ikinci bölümde“Dil Âlimlerinin Kıraatlere Bakışı”, üçüncü bölümde ise“Muberrid'in Kur'ân Kıraatlerine Dair Nahivsel Yönlendirmeleri”ele alınmıştır. Üçüncü bölüm üç alt başlıktan oluşmaktadır: birinci alt başlık“Âmil (etken öge) Meseleleri”, ikinci alt başlık“İ'râb ve Bina Meseleleri”, üçüncü alt başlık ise“Hazif ve Takdir Meseleleri”dir. Son olarak, çalışmanın sonunda araştırmanın sonuçları ve önerilerinin yer aldığı bir sonuç bölümü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research, entitled“A Study on the Verb Forms in Qur'anic Readings,”explores the grammatical interpretations related to the views of al-Mubarrad as found in the literature on Qur'anic readings. The study adopts a descriptive and analytical methodology, relying on citing the verse in question, identifying the specific grammatical issue it presents, and then clarifying the most plausible interpretation based on the opinions of scholars. It begins with an introduction that outlines the significance of the topic, the reasons for choosing it, the methodology followed, the structure of the research, and a review of previous studies. This is followed by a preliminary section that provides a general overview of al-Mubarrad's life and scholarly contributions. The main body of the research is divided into three chapters: the first chapter discusses the science of qirāʾāt interpretation and the emergence of authorship in this field; the second chapter addresses the position of linguists regarding the qirāʾāt; and the third chapter focuses on al-Mubarrad's grammatical explanations for the various Qur'anic readings. This third chapter includes three main sections: the first deals with issues related to the grammatical agent (ʿāmil), the second discusses matters of inflection (iʿrāb) and morphological structure (bināʾ), and the third addresses issues related to omission and estimation. The research concludes with a final section summarizing the main findings and offering a set of recommendations.