Beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin sigara bağımlılıkları ile psikolojik iyi oluşları ve stresle başa çıkma biçimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the link between cigarette addiction, psychological wellbeing and stress coping among emerging adults
- Tez No: 884657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AMAN SADO ELEMO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin sigara bağımlılık düzeyleri ile psikolojik iyi oluş düzeyleri ve stresle başa çıkma biçimleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma 18-29 yaş arasında bulunan beliren yetişkinlik dönemindeki bireyleri kapsamaktadır. Veriler çevrimiçi olarak toplanmıştır ve online anket uygulaması Google Formlar üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında 317 kişiye ulaşılmıştır. Anket formu sosyo-demografik bilgileri belirlemek amacıyla 'Demografik Bilgi Formu', bireylerin sigara bağımlılık düzeylerini belirlemek amacıyla 'Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi(FNBT)', bireylerin psikolojik iyi oluş düzeylerini belirlemek amacıyla 'Psikolojik İyi Oluş Ölçeği(PİOÖ)' ve bireylerin stresle başa çıkma biçimlerini belirlemek amacıyla 'Stresle Başa Çıkma Ölçeği(SBÖ)' ölçeğinden oluşmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın veri analizi JAMOVİ 2.4.11 programında yapılmıştır. Araştırmada sigara bağımlılık düzeyleri, psikolojik iyi oluş düzeyleri ile stresle başa çıkma biçimleri arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda sigara bağımlılık düzeyi ile psikolojik iyi oluş düzeyi arasında negatif yönlü ilişki ve yine bir başka sonuca göre sigara bağımlılık düzeyi ile stresle başa çıkma biçimlerinden sosyal destek alt boyutu ile arasında negatif yönlü ilişki bulunmuştur. Test sonuçlarına göre psikolojik iyi oluş düzeyi ile stresle başa biçimlerden problem odaklı başa çıkma alt boyutu ve sosyal destek alt boyutu ile pozitif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Bu bulgular ışığında sigara bağımlılığı için riskli bir dönem olan beliren yetişkinlikteki bireylerin psikolojik iyi oluşlarını arttırıcı çalışmaların yapılması, sosyal destek alabilecekleri sosyal çevrelerinin verimli hale getirilmesi, problem odaklı başa çıkma becerilerini öğretici psikoeğitim çalışmalarına bu bireylerin katılması sigara bağımlılık düzeyinin azaltılabilmesi için önemlidir ve önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between university students' risk of addictive substance use, meaning and purpose of life, and childhood abuse experiences. The study includes individuals in emerging adulthood between the ages of 18-29. Data were collected online and the online survey application was carried out via Google Forms. Within the scope of the research, 317 people were reached. The questionnaire form consists of 'Demographic Information Form' to determine socio-demographic information, 'Fagerström Nicotine Dependence Test (FNBT)' to determine individuals' smoking addiction levels, 'Psychological Well Being Scale (PBI)' to determine individuals' psychological well-being levels, and 'Stress Coping Scale (SCS)' to determine individuals' ways of coping with stress. Relational screening model was used in the research. Data analysis of the research was done in JAMOVİ 2.4.11 package program. In the study, the relationship between smoking addiction levels, psychological well-being levels and coping styles with stress was tried to be determined. As a result of the research, a negative relationship was found between the level of smoking addiction and the level of psychological well-being, and according to another result, a negative relationship was found between the level of smoking addiction and the sub-dimension of social support, one of the ways of coping with stress. According to the test results, a positive relationship was found between psychological well-being level and problem focused coping sub-dimension and social support sub-dimension of coping with stress. In the light of these findings, to conduct studies to increase the psychological well-being of individuals in emerging adulthood, which is a risky period for smoking addiction, it is important and recommended that their social environment where they can receive social support be made efficient, and that these individuals participate in psychoeducational activities that teach problem-oriented coping skills in order to reduce the level of smoking addiction.