Genelleştirilmiş pell ve genelleştirilmiş pell-lucas sayıları üzerine
On generalized pell and pell-lucas numbers
- Tez No: 884658
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN TAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Pell ve Pell-Lucas sayılarının mevcut olan genelleştirmelerinden farklı bir genelleştirme elde edilmiştir. Yeni bu Genelleştirilmiş Pell ve Genelleştirilmiş Pell-Lucas sayı dizileri tanımlanmış, bu diziler için Binet formülleri, Üretici fonksiyonları, açık toplam formülü, ilk n terimler toplamı, tek indisli ilk n terimler toplamı, çift indisli ilk n terimler toplamı, alternatif toplam, Cassini özdeşliği, Catalan özdeşliği ve d'Ocagne özdeşliği verilmiştir. Ayrıca Genelleştirilmiş Pell ve Genelleştirilmiş Pell-Lucas sayılar için determinant özdeşliğinin bazı eşitlikleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a generalization different from the existing generalizations of Pell and Pell-Lucas numbers has been obtained. These new Generalized Pell and Generalized Pell-Lucas number sequences have been defined and Binet's formulas for these sequences, Generator functions, explicit sum formula, sum of first n terms, sum of first n terms with odd index, sum of first n terms with double index, alternative sum, Cassini identity, Catalan identity and d'Ocagne identity are given. Additionally, some equations of determinant identity for Generalized Pell and Generalized Pell-Lucas numbers are given.