Genelleştirilmiş bir Newtonyen akışkanda entropi üretiminin analitik olarak incelenmesi, Cross modeli
Analytic study of entropy production of a generalized Newtonian fluid, Cross model
- Tez No: 884667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YİĞİT AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde Newtonyen olmayan bir akışkanın Sabit yüzey sıcaklığı ve sisteme giren sabit ısı akısı ortam şartları altında Nusselt sayıları bulunmuştur. Karşılaştırmaları yapılmıştır. Bunu gerçekleştirirken Cross akışkan modeli kullanılmış ve iki plaka arasındaki akışkan için momentumun korunum denklemi kullanılarak hız profili bulunmuştur ve bunun ardından öncelikle sisteme giren sabit ısı akısı ortam şartı altında hız profili kullanılarak sıcaklık profili elde edilmiştir. Sıcaklık profili sisteme giren sabit ısı akısı altında bulunduktan sonra bu şart altında ortalama hız ve ortalama sıcaklık bulunmuş ve Nusselt sayısına ulaşılmıştır. Sisteme giren sabit ısı akısı altında Nusselt sayısı bulunduktan sonra sıcaklık profili, ortalama sıcaklık ve ortalama hız bu sefer sabit yüzey sıcaklığı için bulunmuş ve bu şart için Nusselt sayısı tayin edilmiştir. Her iki şartta da Nusselt sayıları bulunduktan sonra bu iki Nusselt sayısı karşılaştırılmış ve aynı şekilde sonuçlarımız sayısal analiz çözümleriyle de karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we reached the Nusselt Number in different scenerios.We found the Nusselt number in the conditions of constant surface temperture and constant heat flux that goes in to system. When we do our study we used the Cross fluid model and equation of conservation of momentum between two plates in order to find velocity profile for the problem.After finding the veloicty profile for problem first we then found the energy equation with the condition of heat flux goes in to our system is constant. We after finding energy equation for constant heat flux we calculated the mean temperture and mean velocity profilies to find Nusselt number . After finding the Nusselt number for constant heat flux goes in to system ,we then found the energy equation,mean temperture and mean velocity to find Nusselt number fort he condition constant surface temperture. After finding Nusselt numbers in both conditions we then compared the two results and compared our solutions with numerical solution results.